Na stopě neurodegenerativním onemocněním
Průzkum v populaci Čechů starších padesáti let využívá unikátní metodu vědců z FEL ČVUT.
Vědci ze skupiny Signal Analysis, Modelling, and Interpretation Group na Fakultě elektrotechnické ČVUT pod vedením doc. Jana Rusze se významně podílejí na aktuálně probíhajícím populačním průzkumu stárnutí v České republice. Jedná se o 10. vlnu mezinárodního projektu SHARE – 50+ v Evropě, který je zaměřený na sběr dat týkajících se procesu stárnutí v populaci starší padesáti let. Účastní se ho přes 4000 respondentů z celé republiky.
Nově je v průzkumu, do něhož se vedle FEL ČVUT zapojily 1. LF UK, CERGE-EI a výzkumná agentura SC&C (jejíž tazatelé sběr dat realizují), respondentům prováděn jednoduchý test řeči, čichu a spánku. Respondenti v rámci testu mimo jiné čtou úryvek textu Karla Čapka, rychle opakují vybrané slabiky, vyprávějí pohádku, poznávají vůně a vyplňují otázky týkající se kvality jejich spánku. Výzkum má za cíl rozpoznat ve starší populaci vzorce začínajících neurodegenerativních onemocnění, jako je Parkinsonova nemoc nebo různé typy demencí.
Změny v řeči, čichu a spánku totiž patří mezi velice citlivé ukazatele patologických procesů v mozku a jsou schopné je odhalit již ve velice brzkých fázích, kdy stávající diagnostické metody selhávají. Tým vědců na FEL ČVUT a 1. LF UK patří ke světové špičce v odhalování vlivu neurodegenerativních onemocnění právě na tyto ukazatele. V minulosti například získal prestižní grant od Michael J. Fox Foundation, obdržel cenu ministra zdravotnictví ČR za výzkum a vyvinul unikátní aplikaci na detekci brzkého parkinsonismu z telefonních hovorů.
Respondenti průzkumu, u kterých testy odhalí abnormality, budou pozváni na Neurologickou kliniku 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy k podrobnému vyšetření. Výzkum tak může podstatnou měrou přispět k odhalení nemoci u starší populace, jejímu brzkému podchycení a zajištění následné lékařské péče. Právě včasná diagnóza a brzká intervence je u tohoto typu onemocnění zásadním faktorem pro následný co nejméně rizikový průběh a zajištění kvality života.
„Zapojení do výzkumu je pro nás jedinečnou příležitostí ověřit jako první na světě možnosti využití vyšetření řeči, čichu a spánku v populačním průzkumu pro včasné odhalení neurodegenerativních onemocnění. Tyto metody mohou pomoci rizikovým jedincům získat přesnější diagnózu dříve, než u nich propuknou symptomy onemocnění. Díky tomu se výrazně zvyšuje jejich šance na udržení vysoké kvality života v dalších letech. Pokud bude náš výzkum úspěšný, mohou se tyto metody uplatnit i v dalších zemích, a inspirovat tak nové postupy v lékařské praxi,“ uvedl vedoucí výzkumné skupiny doc. Jan Rusz z katedry teorie obvodů FEL ČVUT.
Česká republika je jedinou z 28 evropských zemí, ve které je test řeči, čichu a spánku v rámci průzkumu stárnutí prováděn. Unikátní je rovněž fakt, že testování probíhá na velkém populačním vzorku. Průzkum byl zahájen v průběhu října 2024 a tazatelé agentury SC&C budou respondenty vhodné pro zařazení do výzkumu oslovovat až do konce dubna 2025.
22. 1. 2025, TZ: ČVUT
Komentáře
K článku bylo přidáno 1 komentář.
Maria Buchlovska (maria.buchlovska@gmail.com) 6.2.2025 17:03
Dobrý den, mohla bych se do tohoto testování ještě přihlásit?
Nákazy přenášené klíšťaty

Mezi nejčastější onemocnění této skupiny patří Lymeská borrelióza a klíšťový zánět mozku. Klíště se zde...
Tip na wellness v Maďarsku. Letošní sezóna v Termálních a zážitkových lázních začíná už 16. května 2025

Termální a zážitkové lázně a Kemp Lipót se začínají připravovat na letošní sezónu. Lázně a kemp budou otevřeny...
Spánek a zdraví

Stejně jako potrava, pití, dýchání, tak i spánek a odpočinek patří mezi základní biologické potřeby člověka...