Následky covidu jsou velmi individuální
U těžkých případů mohou být následky koronaviru i trvalé.
Jen Fakultní nemocnice Brno za poslední dva roky v přítomnosti koronaviru hospitalizovala s touto nákazou na 4 a půl tisíce lidí. Mnoho z nich má po prodělání nákazy zdravotní problémy i několik měsíců potom. Podle odborníků se nejčastěji vyskytuje namáhavá dušnost. Co se týká dlouhodobých následků, záleží na tíži onemocnění samotného.
U pacientů s nejtěžším průběhem mohou být následky dokonce trvalé.
„Je to individuální. Aby pacient měl lehký covid a těžké následky je extrémně vzácné. Opět platí přímá úměra mezi tíží onemocnění a potenciálními následky,“ říká přednosta Kliniky nemocí plicních a TBC doc. MUDr. Milan Sova, Ph.D.
Už od začátku nákazy se mluvilo o tom, že covid způsobuje ztrátu chuti a čichu.
„Jedná se o patofyziologicky zajímavý efekt, kdy virus (hlavně původní kmeny) napadal čichovou soustavu. U některých pacientů je regenerace pomalá a může trvat řadu měsíců až let,“ doplňuje přednosta plicní kliniky, který má pod svými křídly Postcovidovou ambulanci.
Sem přichází pacienti, u kterých přetrvává únava, dušnost a další potíže, které před nákazou koronaviru nepozorovali. Nejzávažnější stav po prodělané infekci, který se může projevit po několika týdnech, se nazývá ARDS (syndrom akutní dechové tísně) a jde o selhání respiračního systému. Jak potvrzují odborníci covidovými následky jsou více postiženi ti, kteří spolu s covidem měli i nějaké jiné chronické onemocnění typu cukrovka, autoimunitní nemoci, onemocnění srdce apod.
Specializované pracoviště na plicní klinice při FN Brno a LF MU navštívilo již několik stovek pacientů.
„Nejčastěji se jedná o pacienty hospitalizované ve FN Brno, případně o pacienty odeslané praktickými lékaři. Pacient je komplexně vyšetřen pneumologem včetně vyšetření krevních plynů, rentgenu hrudníku a dalších potřebných postupů. Pokud jsou přítomny jiné potíže, doporučujeme i vyšetření dalšími specialisty,“ popisuje postup lékařů v Postcovidovém centru Sova.
28. 1. 2022; TZ: FN Brno
Komentáře
K článku bylo přidáno 0 komentářů.
Tento článek neobsahuje žádné komentáře.
Již 20 let mamografický screening zachraňuje životy
Mamografický screening pomohl v České republice od svého zavedení v roce 2002 odhalit téměř 62 tisíc nádorů prsu.
Denní datové souhrny ke covidu-19
Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s ÚZIS obnovuje vydávání denních datových souhrnů ke covidu-19 a chřipce.
Jak zajistit léky při mimořádné situaci?
SÚKL informuje o možnostech, jak zajistit léky v případech, kdy není možné navštívit lékaře osobně, například...
Unikátní operace mozku půlročního dítěte
Neurochirurgové z FN Brno a Univerzitní nemocnice Ženeva provedli unikátní operaci mozku půlročního dítěte.