Nelegální obchod s léky zarazili celníci

Celníci odhalili a zarazili mezinárodní obchod s léky obsahujícími prekurzory drog a také nelegální výrobu metamfetaminu.

Ostravští celníci ze sekce pátrání Generálního ředitelství cel odhalili mezinárodní organizovanou zločineckou skupinu pachatelů. Ta nejméně od roku 2017 dovážela na území České republiky z Polska a Španělského království tablety různých obchodních značek obsahující pseudoefedrin. Ty pak následně za úplatu distribuovala cílovým odběratelům, kteří pseudoefedrin extrahovaný z těchto tablet zneužívali jako prekurzor k nelegální výrobě metamfetaminu. Vyrobená droga pak končila u „dealerů“ a uživatelů drog v Čechách a částečně byla dovážena i zpět do Polské republiky.

Organizovaná zločinecká skupina měla jasně rozdělené role a ve velkém rozsahu zásobovala předmětnými tabletami a dalšími chemikáliemi výrobce drog, zejména v Moravskoslezském kraji. Na této rozsáhlé akci s názvem TRIVIUM pak čeští celníci intenzivně spolupracovali i s polským policejním orgánem CBŚP Katowice a Straż Graniczna Nowy Sącz, které ve věci vedly samostatné trestní řízení v Polské republice. Při společné závěrečné realizaci, která koordinovaně proběhla v prvních zářijových dnech jak na území České republiky, tak v Polsku, bylo zadrženo celkem osm osob české a šest polské národnosti. V rámci provedených domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor a pozemků bylo následně zajištěno značné množství tablet, čtyři kompletní varny metamfetaminu, již vyrobená droga a další k tomu potřebné chemikálie. Na dvou varnách v České republice, právě při zásahu celníků, probíhala i samotná výroba drogy. Vzhledem k povaze případu se na realizaci a zadržení pachatelů podílely i speciální složky celní správy a zásahová jednotka Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje.

V průběhu prověřování byl v rámci našeho spisu prokázán dovoz nejméně 32 256 ks balení tablet s obsahem pseudoefedrinu za „nákupní cenu“ téměř deseti milionů korun. Z tohoto množství by bylo možno vyrobit až 32 kg metamfetaminu, jehož cena na černém trhu představuje částku cca 32 milionů Kč. 

Do vyšetřování si případ převzali kriminalisté z Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje. Ti zahájili trestní stíhání proti sedmi pachatelům, kteří se této trestné činnosti dopouštěli na území České republiky. Trestní stíhání pachatelů zadržených na území Polské republiky vedou tamní policejní orgány. Všichni obvinění jsou stíháni vazebně a hrozí jim tresty odnětí svobody v trestní sazbě 10 – 18 let.

25. 9. 2021; TZ: Generální ředitelství cel

 

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Již 20 let mamografický screening zachraňuje životy

Ilustrační foto: Praha Press

Mamografický screening pomohl v České republice od svého zavedení v roce 2002 odhalit téměř 62 tisíc nádorů prsu.

Denní datové souhrny ke covidu-19

Foto: biogen.cz

Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s ÚZIS obnovuje vydávání denních datových souhrnů ke covidu-19 a chřipce.

Jak zajistit léky při mimořádné situaci?

Foto: pixabay.com

SÚKL informuje o možnostech, jak zajistit léky v případech, kdy není možné navštívit lékaře osobně, například...

Unikátní operace mozku půlročního dítěte

Unikátní operace mozku půlročního dítěte/FN Brno

Neurochirurgové z FN Brno a Univerzitní nemocnice Ženeva provedli unikátní operaci mozku půlročního dítěte.

reklama reklama reklama