Nemocnice Na Homolce má unikátní diagnostický přístroj PET/MR

Přístroj zpřesní diagnostiku a výrazně sníží dávky ionizujícího záření.

Nemocnice Na Homolce dnes slavnostně uvádí do provozu PET/MR, nejmodernější diagnostickou hybridní metodu, která v rámci jednoho přístroje kombinuje magnetickou rezonanci a pozitronovou emisní tomografii. Spolu s Fakultní nemocnicí v Plzni a Fakultn ínemocnicí v Brně je třetím pracovištěm v České republice, které toto speciální vyšetření nabízí. Dokáže tak pokrýt nejen region Prahy a středních Čech, ale i další kraje.

PET/MR vedle PET/CT představuje nejmodernější, nejsložitější, a zároveň nejnákladnější zobrazovací metodu. Obě tyto metody umožňují zobrazení na molekulární úrovni. PET/MR kombinuje metody pozitronové emisní tomografie a magnetické rezonance. Stejně jak ov případě PET/CT jde tedy o zařízení „dva v jednom“, avšak navíc přidává mnoho dalších informací o stavbě a stavu měkkých tkání či o látkové výměně. Přístroj slouží z velké části k diagnostice nádorových onemocnění a posouzení účinků jejich léčby. Nabízí však široké uplatnění i v dalších medicínských oborech a poskytuje rovněž široké pole pro výzkum.

„Novým PET/MR přístrojem doplňuje Nemocnice Na Homolce svůj již tak rozsáhlý diagnostický potenciál, který tvoří jeden z hlavních pilířů klinické činnosti naší nemocnice. Za výsledky nejmodernějších přístrojů ale vždy stojí především zkušenosti lékařů-diagnostiků, kteří mohou ošetřujícím lékařům předat zásadní informaci potřebnou k plánování cílené léčby,“ uvádí ředitel nemocnice MUDr. Petr Polouček, MBA. „Za posledních pět let jsme do diagnostického programu investovali přes půl miliardy korun,“ doplňuje ředitel nemocnice Petr Polouček.

Výhodou PET/MR oproti PET/CT je kromě kvalitnějšího zobrazení měkkých tkání i skutečnost, že odpadá radiační zátěž z CT složky vyšetření. Tím je tento přístroj zvláště vhodný pro vyšetřování dětí a mladších jedinců. Oddělení nukleární medicíny v současnosti disponuje dvěma PET/CT skenery, které patří k základním vyšetřovacím metodám zejména v onkologii, ale slouží i pro diagnostiku zánětlivých a neurologických onemocnění, např. i v souvislosti s Alzheimerovou chorobou. Na oddělení nukleární medicíny se ročně provádí téměř 10 000 PET/CT vyšetření, což je nejvíce v České republice.

„PET/MR stávající PET/CT vhodně doplňuje. Vhodnými indikacemi pro toto hybridní vyšetření jsou třeba nádorová onemocnění v oblasti malé pánve – nádory dělohy, konečníku, karcinomy prostaty. Dále patologie v oblasti hlavy a krku, prsou nebo neurologické či kardiologické indikace,“ vysvětluje primář oddělení nukleární medicíny, doc. MUDr. Otakar Bělohlávek, CSc.

Hybridní

„Tento přístroj budou obsluhovat a jeho výsledky hodnotit zkušení pracovníci dvou diagnostických oddělení naší nemocnice – Radiodiagnostického oddělení a Oddělení nukleární medicíny. „Hybridní“ bude tedy nejen konstrukce přístroje, ale i jeho praktické využití,“ říká prof. MUDr Josef Vymazal, DSc., primář Radiodiagnostického oddělení a dodává: „Jsem nesmírně rád, že umístěním tohoto přístroje do naší nemocnice bylo doplněno geografické rozdělení PET/MR přístrojů v České republice, kdy dosud byla tato zařízená dostupná pouze v Plzni a Brně.“

Nemocnice Na Homolce nejen, že pořídila diagnostický přístroj, který bude vysoce přínosný pro pacienty z širokého okolí, ale také výrazně rozšířila prostory oddělení nukleární medicíny.

„Jedná se o celkovou investici za více než 135 miliónů korun, kterou jsme pořídili z vlastních zdrojů i dotace z operačního programu REACT-EU ve výši 90 milionů korun,“ říká ředitel Nemocnice Na Homolce MUDr. Petr Polouček, MBA.

Evropské unie, která financuje velkou část projektu

„Nemocnice na Homolce je špičkové zařízení se zkušenými zdravotníky a zprovoznění teprve třetí PET/MR v Česku je velkým milníkem, který výrazně posune péči o pacienty, což cením jako ministr, lékař i radiolog. Velmi si vážím příspěvku Evropské unie, která financuje velkou část projektu. Přeji lékařům i pacientům, ať jim tento špičkový kus techniky dobře slouží“, řekl ministr zdravotnictví prof. MUDr. Vlastimil Válek, CSc.

14. 7. 2023, TZ: homolka.cz

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Již 20 let mamografický screening zachraňuje životy

Ilustrační foto: Praha Press

Mamografický screening pomohl v České republice od svého zavedení v roce 2002 odhalit téměř 62 tisíc nádorů prsu.

Denní datové souhrny ke covidu-19

Foto: biogen.cz

Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s ÚZIS obnovuje vydávání denních datových souhrnů ke covidu-19 a chřipce.

Jak zajistit léky při mimořádné situaci?

Foto: pixabay.com

SÚKL informuje o možnostech, jak zajistit léky v případech, kdy není možné navštívit lékaře osobně, například...

Unikátní operace mozku půlročního dítěte

Unikátní operace mozku půlročního dítěte/FN Brno

Neurochirurgové z FN Brno a Univerzitní nemocnice Ženeva provedli unikátní operaci mozku půlročního dítěte.

reklama reklama reklama