Novela zákona o silniční dopravě
Ministerstvo může řidičům kamionů mimořádně umožnit jízdu s volnějším režimem přestávek.
Ministerstvo dopravy může od prvního srpna ve výjimečných situacích umožnit řidičům nákladních automobilů jízdu s méně přísnými požadavky na přestávky a odpočinek. Umožňuje to novela zákona o silniční dopravě, která zavádí takzvaný evropský „Balíček mobility“. Ten schválil v roce 2020 Evropský parlament a upravuje pravidla pro dopravce a řidiče kamionů, kteří převážejí náklad po Evropě.
Opatření s režimem individuálně upraveným podle konkrétní události může ministerstvo zavést v případě různých přírodních pohrom nebo krizí. Jako příklad lze uvést uzavření hranic kvůli pandemii covidu 19, sněhovou kalamitu nebo hromadnou nehodu.
Důležité je upřesnit, že nejde o úplné upuštění od požadavků na povinné přestávky a odpočinek, ale o stanovení odchylného režimu, který zohlední specifika dané situace. Nejčastěji je možné prodloužit dobu řízení nebo zkrátit odpočinek nad rámec limitů nebo čerpat víkendový odpočinek v zaparkovaném kamionu. Řidiči v takových situacích můžou individuálně odchylky využít už teď, tato změna ale přináší větší jistotu, že v zahraničí nebudou šoféři a dopravci za odchýlení se od předpisů dostávat pokuty.
Pravomoc Ministerstva dopravy
Opatření má ve své pravomoci Ministerstvo dopravy. Bude se při jeho vydávání obracet na Ministerstvo vnitra, policii a krajské úřady. Odchylný režim ale může vydat pouze se souhlasem Evropské komise a může ho také upravit podle jejích případných připomínek. Ministerstvo však bude moci takové rozhodnutí vydat i zrychleně, a to pokud hrozí nebezpečí z prodlení, například při přírodní katastrofě. V takovém případě je možné ho vydat nejdéle na dobu třiceti dní.
O povolení pro využití odchylky nelze žádat. Ministerstvo dopravy průběžně sleduje dopravní situaci a reaguje na případné mimořádné události. Jednou z takových reakcí by pak mohlo být právě i vydání tohoto opatření, které pak mohou všichni dotčení řidiči využívat.
Změna při kontrolách tachografů
Další novinkou, se kterou se řidiči budou v provozu běžně setkávat, je změna při silničních kontrolách týkajících se tachografů a přepravy nebezpečných věcí. Speciální mobilní jednotky Ministerstva dopravy, které doposud poskytovaly technickou a odbornou pomoc policii či celníkům, budou nyní kontroly kamionů a autobusů provádět zcela samostatně.
Česká republika tak bude mít po vzoru evropských špiček v oboru - německého Spolkového úřadu pro silniční dopravu (BAG) či polské Inspekce silniční dopravy (ITD) – samostatný nástroj specializující se na kontrolu dodržování zákona o silniční dopravě. Jedná se o 21 speciálně vybavených vozidel s experty na silniční dopravu, kteří se budou zaměřovat na odhalování nejzávažnějších podvodů s tachografy a přepravu nebezpečných věcí ADR.
1. 8. 2022, TZ: MDCR
Komentáře
K článku bylo přidáno 0 komentářů.
Tento článek neobsahuje žádné komentáře.
Desítky případů porušení zákona o hazardních hrách
V září letošního roku proběhla celorepubliková kontrola zaměřená na dodržování zákona o hazardních hrách...
Obsluhující v hernách bydleli
Nelegální činnost provozovali nonstop. Ostravští celníci ze sekce Pátrání provedli v září závěrečnou realizaci...
Odklad zavedení Nařízení o odlesňování
Zemědělci, potravináři i obchodníci společně žádají ministra zemědělství: Vyjednejte odložení Nařízení...
Dotace státu a EU určené na rozvoj nákladní kombinované dopravy
Podpora státu měla vést k posílení přepravy zboží po železnici nebo vodní cestou. Místo toho roste silniční...