Oblíbenost čínských e-shopů u Čechů trvá

Čtyři z deseti Čechů, kteří nakupují přes internet, používají čínské e-shopy. Oblíbenost internetových obchodů z nejlidnatější země světa se mezi tuzemskými uživateli drží na mnohem vyšší úrovni než u e-shopů ze zemí Evropské unie nebo Spojených států.

Vyplývá to z aktuálního průzkumu zaměřeného na online nakupování, který ESET realizoval ve spolupráci se společností Seznam.cz. Nakupování v čínských e-shopech připustilo 41 % respondentů, zatímco ze zemí EU online nakupuje 26 % Čechů a z USA pouze 12 %. V českých internetových obchodech nakupuje 99 % z těch, kteří nakupují online.

„Z nakupování na zahraničních e-shopech se stala běžná záležitost. Podíl nakupujících v cizině zůstává na úrovni loňského prosince, přičemž zahraniční e-shopy upřednostňují zejména mladší lidé do 44 let, mezi nimiž převládají muži s vysokoškolským vzděláním z velkých měst,“ říká Miroslav Dvořák, technický ředitel české pobočky společnosti ESET.

Podíl uživatelů, kteří nakupují v e-shopech ze zemí EU, se oproti loňskému roku liší jen minimálně. Letos je to 26 % respondentů, v minulém roce byl podíl nakupujících ze zemí EU 30 %. Statisticky zůstává využívání stejné úrovni. I čínské e-shopy jsou populární prakticky stejně jako loni, kdy je využívalo 42 % respondentů. Letos je to 41 % respondentů.

Rostou nákupy uskutečněné přes telefon

Nejčastějším zařízením, z něhož Češi nakupují online, je notebook. K internetovým nákupům jej používá 69 % respondentů. Oproti loňskému roku podíl nákupů z notebooků sice mírně klesl (o dva procentní body), ale rozdíl není statisticky významný. Naopak stále roste podíl transakcí prováděných přes chytrý mobilní telefon.

„Letos nakupuje v e-shopech přes smartphone takřka polovina Čechů, celkem 47 %. Koncem roku 2016 to přitom byla jenom necelá třetina, 32 %,“ upozorňuje Miroslav Dvořák. „Nakupování přes mobilní telefon je už stejně časté jako přes stolní počítač. Naopak tablet je jen okrajovým zařízením pro nákupy,“ dodává Dvořák ze společnosti ESET.

Mobilní telefony i tablety, které jsou využívané k online nákupům, však často zůstávají bez antivirové ochrany. U smartphonů používá některou z bezpečnostních aplikací pouze 57 % respondentů, u tabletů pak 66 %. Používání antivirů ve srovnání s rokem 2017 navíc nijak nevzrostlo.

„Vzhledem k tomu, že se internetový provoz stále více přesouvá na mobilní zařízení, je absence ochrany velkým rizikem pro všechny uživatele. Ve spojení s online nákupy hrozí, že uživatelé přijdou například návštěvou podvodného e-shopu o nemalé finanční prostředky,“ varuje Dvořák.

S krádežemi při online nákupech má osobní zkušenost již 5 % Čechů. Více než polovina z nich má přitom čerstvou, maximálně rok starou zkušenost.

„Uživatelé byli většinou okradeni o částku do 5 000 korun. Téměř všichni incident reklamovali. Alespoň část peněz zpět získala méně než desetina okradených, naopak třetina už z odcizené částky neviděla ani korunu,“ upozornil Miroslav Dvořák.

10. 12. 2018, TZ: ESET

 

 

 

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Na led! – Hokej a bruslení v obrazech

Na led! – Hokej a bruslení v obrazech/NGP

Národní galerie představuje výstavu, která otevírá téma bruslení a hokeje ve výtvarném umění. Od bruslení na...

Rozšířila se výstraha před extrémními dešti

Ilustrační foto: Stanislava Nopová

Na MŽP jednala Ústřední povodňová komise, doporučuje omezit akce a nevstupovat do lesů.

Do lesa chodili loni lidé častěji

Foto: houbaření/ Stanislava Nopová

Nasbírali ale méně lesních plodů než obvykle.

Podařilo se prosadit omezení pyrotechniky

Ilustrační foto: pixabay

Sníží se hluk, který způsobuje stres dětem, seniorům a zvířatům, nebezpečí úrazů a požárů a znečištění...

reklama reklama
reklama