Obnova keřů v Královské oboře Stromovka
Na základě projektové dokumentace „Koncepční obnova keřů v parku Královská obora Stromovka“ (Ing. Josef Souček 2023) bude v roce 2024 a v následujících letech realizována koncepční obnova keřů a keřových skupin v rámci parku Stromovka.
První etapa prací proběhne v zimním období a předjaří roku 2024, jedná se o pěstební zásahy navržené specialistou na stávajících keřích. Cílem zásahů je zajištění udržitelnosti cílových keřů a keřových skupin. Druhá etapa bude řešit redukce přestárlých keřových skupin a keřů. Třetí etapa obnovy bude zahrnovat realizaci kvalitních kompozičně vhodných nových výsadeb keřů a keřových skupin.
Obnova keřů v Královské oboře Stromovka:
Keře a keřové porosty jsou přímou součástí kompozice parku již od dob jeho založení. Výsadby keřů probíhaly během let a různých etap vývoje parku v mnoha podobách. Od solitérně vysazovaných keřů v travnatých plochách ve dvacátých a třicátých letech 20. století, až po zahuštěné formace keřových porostů v sedmdesátých a osmdesátých letech 20. století.
V průběhu let keřové výsadby vznikaly a zanikaly na různých místech parku. Většina keřových skupin i jedinců pak vzala za své během povodní v letech 2002 a 2013.
V nově tvořené kompozici parku jsou keře obnovovány podle několika hlavních hledisek. V místech exponovaných z pohledu návštěvníka parku je to zejména estetická role tradičních i nových druhů keřů, které zaujmou svými květy, podzimním zbarvením listů nebo habitem. Druhotným efektem keřů v těchto partiích je pak celkové zvyšování biodiverzity v prostoru parku.
V místech méně exponovaných je pak dominantní role keřů biologická. Keře a jejich porosty skýtají úkryt drobným živočichům, či slouží pro rozšíření potravní nabídky ptáků a drobných savců.
Estetické působení těchto keřů jak z hlediska jejich umístění v kompozici, tak i z hlediska jejich vlastností je samozřejmostí. Z důvodu násobení efektů estetických a biologických jsou pro výsadby voleny často druhy s dužnatými plody atraktivními pro ptactvo a druhy výrazně kvetoucí sloužící jako potrava pro hmyz. Při výběru druhů je tak z důvodů estetických i biologických věnována zvláštní pozornost kvetení jednotlivých taxonů. V návrhu výsadeb převažují keře domácí nebo keře v prostoru parku Královská obora Stromovka historicky doložené. V návrhu je však též věnována pozornost taxonům sbírkovým, jejichž použití je v prostoru parku tradiční již od doby jeho vzniku. Doplněním keřového patra tak dojde k obnově keřů v rámci parku Královská obora Stromovka. Efekt těchto výsadeb bude tedy nejenom estetický.
Výsadby jsou navrženy nejen z důvodu doplnění kompozice parku, ale též pro efekt biologický, spočívající ve vytvoření celé řady ekologických nik pro různé druhy živočichů. Výsadby keřů budou probíhat v několika etapách.
Kromě nových výsadeb dojde i k rozsáhlejším úpravám stávajících keřů, a to tak, aby do budoucna plnily veškeré funkce, které jsou od nich v prostoru parku očekávány.
8. 3. 2023, TZ: MHMP
Komentáře
K článku bylo přidáno 0 komentářů.
Tento článek neobsahuje žádné komentáře.
Pražský vítěz Adapterra Awards 2024
Zvítězila budova pro výzkum i výuku s fasádou osázenou tisíci rostlinami.
Výstava Ženy na bojištích
U průchodu Armádním muzeem od cyklostezky je volně přístupná výstava Ženy na bojištích a v zázemí.
Výstava Olympijské příběhy v Praze
Výstavou Olympijské příběhy připomene Národní muzeum úspěchy českých sportovců za posledních více než 100...
Letečtí záchranáři mají v Praze novou moderní základnu
Byli unikátem na území tehdejšího Československa a po více jak 37 letech od prvního vzletu nyní letečtí záchranáři,...