Obytný vůz je třeba správně zazimovat
V období od ledna do července bylo nově zaregistrováno 57 400 cestovních vozů – to je v tomto období zatím nejvíce.
Nyní se sezona cestování chýlí ke konci a je čas obytný vůz připravit na to, aby v pořádku přečkal zimu, což je pro nováčky v této oblasti premiéra.
„Abyste mohli v příštím roce vyrazit svým obytným vozem na cestu bez nepříjemných překvapení, musíte svůj karavan zazimovat a také se postarat o pojistně-technické podmínky a parkovací místo,“ vysvětluje Eberhard Lang z TÜV SÜD.
Pokud se obytný vůz během zimy nepoužívá, může se vyplatit vozidlo do příští kempinkové sezóny odhlásit, nebo si vybrat sezónní SPZ. Tím ušetříte na daních a poplatcích za pojištění. Za zvážení stojí také uzavřít pojištění stojícího vozidla. To pokryje zpravidla škody způsobené krupobitím, vloupáním a zvířaty, nevztahuje se však na poškození vozidla vandalismem. Podmínkou většinou bývá, aby vozidlo stálo na oploceném pozemku.
„Věnujte také pozornost datu generální kontroly vašeho karavanu. Pokud váš termín připadá na čas zazimování, můžete si jej posunout, abyste se po zimě vyhnuli nepříjemnostem a bez starostí vyrazili na cestu,“ radí Lang.
Stojící obytný vůz nesmí být odstaven na veřejné dopravní ploše. V případě pronájmu parkovacích míst je třeba si pečlivě přečíst podmínky smlouvy, protože ne vždy je užívání plochy povoleno pro odhlášené vozy.
„Pokud váš obytný vůz zůstává přes zimu venku, doporučuje se nenechávat vozidlo pod stromem,“ radí odborník společnosti TÜV SÜD. „Nejen padající větve a sníh mohou způsobit vážné škody, ale také ptačí trus a tlející listí mohou významně poškodit lak.“
Na pořadu dne je také úklid před zimní pauzou
„Znečištění nebo zbytky jídla mohou způsobovat plíseň a mimoto přilákat myši nebo jiné nevítané návštěvníky. Všechny plochy proto otřete vlhkým hadrem s dezinfekčním prostředkem a nechte dvířka všech skříněk otevřená, aby vzduch mohl proudit,“ radí Lang.
Polstrování a textilie je rovněž vhodné důkladně vysát a případně vyklepat. Všechny vodní nádržky by měly být vyprázdněny, vyčištěny a mělo by být zajištěno jejich odvětrávání, jinak se mohou tvořit řasy a plísně.
Vyplatí se zároveň opravit i jiná poškození
Poškození laku může během zazimování vést ke korozi, proto jej předem opravte a ošetřete vhodným přípravkem.
„Naplňte nádrž, oddělte lišty stěračů od okna, ošetřete těsnění dveří odpovídajícím přípravkem,“ zní další body v péči o vůz.
Kromě toho by se měla nabít baterie a optimálně jednou měsíčně by se měla dobíjet. Podle možnosti by se měl karavan zvednout, aby se kompletně odlehčilo pneumatikám. Pokud to možné není, doporučuje se zvýšit tlak v pneumatikách, aby se dlouhým stáním nepoškodily. Mimoto se doporučuje minimálně každé čtyři týdny s vozem popojet, je-li to možné, aby byla namáhána pokaždé jiná část pneumatiky. Aby se předešlo nepříjemným překvapením, připomíná odborník společnosti TÜV SÜD:
„Zkontrolujte nemrznoucí kapalinu – ať odolá minimálně minus 25 stupňům, naplňte palivovou nádrž, abyste zabránili poškození korozí, a uvolněte ruční brzdu, aby se nepřichytily destičky.“
15. 11. 2021; TZ: TÜV SÜD CZECH
Komentáře
K článku bylo přidáno 0 komentářů.
Tento článek neobsahuje žádné komentáře.
Průzkum z Národního parku Šumava
Celkem 8 z 10 obyvatel národního parku se považuje za milovníka šumavské přírody a 66 % obyvatel si myslí, že turismus...
Z Prahy přímým spojem do hlavního města Litvy
Společnost airBaltic spustí přímou linku do hlavního a největšího města Litvy Vilniusu, kam bude od 30. března...
Zažijte dovolenou jinak
Monumentální pyramidy v Gíze, drsné stepi Mongolska i do oblak šplhající mrakodrapy Rijádu.
Bezpečná jízda na cestách doma i v zahraničí
Několik dobrých rad odborníků pro bezpečné a plynulé cestování.