Osud generála Eliáše si připomnělo přes tisíc lidí
Kolovratský palác, v němž zasedaly předválečné a určitou dobu i protektorátní vlády, navštívilo v pondělí 8. května 1050 lidí.
Návštěvníky palácem provedli průvodci a blíže je seznámili s jeho předválečnou a válečnou historií. Společně si prohlédli například Zelený salonek, kde zasedal kabinet Aloise Eliáše. Eliáš se stal předsedou protektorátní vlády 27. dubna 1939 a zůstal jím až do 27. září 1941, kdy byl s příchodem Reinharda Heydricha do Prahy za odbojovou činnost zatčen.
V ten samý den vpadlo do Kolovratského paláce gestapo a zanechalo po sobě takovou spoušť, že další zasedání kabinetu, které svolal místopředseda vlády Jaroslav Krejčí, se muselo poprvé v dějinách úřadu sejít v budově Strakovy akademie, kde vláda zasedá i dnes.
Po atentátu na Heydricha byl Alois Eliáš 19. června 1942 popraven na střelnici v Praze-Kobylisích. Jako jediný premiér z okupované Evropy. „Český národ si nemůže dovolit, aby zapomínal na své opravdové hrdiny, i když se třeba nehodili do politických obrazů doby," říká historik Jaroslav Šebek a připomíná, že dlouhá léta se například během komunistického režimu cíleně hovořilo o západním odboji i o generálu Eliášovi pouze okrajově.
9.5.2017; TZ: Senát PČR
Komentáře
K článku bylo přidáno 0 komentářů.
Tento článek neobsahuje žádné komentáře.
Vinohradská vodárna se probouzí k novému životu

V těchto dnech začala rekonstrukce historického vodárenského areálu z 19. století, kde vznikne osvětové centrum...
Soutěž na centrální část sídliště Červený Vrch

O nové podobě centrální části pražského sídliště Červený Vrch rozhodne architektonická soutěž.
Vzpomínkové místo Josefa Toufara a Jana Palacha

Josefa Toufara a Jana Palacha připomínají nové pamětní desky v Legerově ulici.