Pacientů s Parkinsonovu chorobou přibývá
Parkinsonova nemoc je považována za jedno z nejčastějších degenerativních onemocnění nervové soustavy. Objevuje se obvykle u lidí starších 50 let, častěji postihuje muže. Vývoj parkinsonismu trvá měsíce, někdy i roky, a pokud není zahájena léčba, končí úplnou ztrátou hybnosti.
Průběh a příznaky jsou u každého člověka individuální. První symptomy bývají nenápadné. Patří mezi ně rychlejší únava, pocit těžkých končetin, křeče, zpomalení chůze či zvýšená sekrece slin, slz a potu. Dalšími projevy jsou pomalé nekoordinované pohyby, obličej s minimální mimikou a šouravá chůze v předklonu. Později přicházejí poruchy rovnováhy, pády, zácpa a inkontinence moči. Poměrně častý je výskyt úzkosti, demence, deprese, ztráty pozornosti a paměti.
Náklady na léčbu rostou
„Například Česká průmyslová zdravotní pojišťovna vynaložila v loňském roce na léčbu svých pojištěnců postižených Parkinsonovou nemocí 64,1 milionu korun proti 55,3 milionu korun v roce 2014. Nárůst nákladů za poslední tři roky tak činí téměř 16 procent," upřesňuje tisková mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová.
Pacientů, u nichž lékaři diagnostikují Parkinsonovu chorobu, zvolna přibývá. Zatímco v roce 2014 evidovala ČPZP 4 548 nemocných pojištěnců, o dva roky později jich bylo 4 855.
Nemocným pomůže pohyb
Parkinsonova nemoc je zatím nevyléčitelné onemocnění, avšak existuje mnoho způsobů, jak zpomalit její průběh a zajistit nemocným takřka plnohodnotný život.
Odborníci lidem s Parkinsonovou chorobou doporučují každodenní pohyb, především chůzi, masáže, jógu nebo cvičení tai-chi. Mezi další doporučení patří trénování mozku procvičováním paměti, vědomostí a orientovanosti. Vhodné je věnovat se novým zájmům a plnění různorodých úkolů.
21.4.2017; TZ: ČPZP
Komentáře
K článku bylo přidáno 0 komentářů.
Tento článek neobsahuje žádné komentáře.
Již 20 let mamografický screening zachraňuje životy
Mamografický screening pomohl v České republice od svého zavedení v roce 2002 odhalit téměř 62 tisíc nádorů prsu.
Denní datové souhrny ke covidu-19
Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s ÚZIS obnovuje vydávání denních datových souhrnů ke covidu-19 a chřipce.
Jak zajistit léky při mimořádné situaci?
SÚKL informuje o možnostech, jak zajistit léky v případech, kdy není možné navštívit lékaře osobně, například...
Unikátní operace mozku půlročního dítěte
Neurochirurgové z FN Brno a Univerzitní nemocnice Ženeva provedli unikátní operaci mozku půlročního dítěte.