Památky za sebou mají další zkrácenou sezonu

Státní hrady, zámky a další památky navštívilo letos 3,1 milionu lidí. Již druhým rokem se památky potýkají s poklesem návštěvnosti i výnosů z důvodu zkrácené sezony. Ta byla i letos zahájena s dvouměsíčním zpožděním kvůli koronavirové pandemii.

Hlavní sezona na památkách letos začala až v červnu, běžně památky zahajují sezonu už od dubna. V porovnání s loňským rokem, v němž byla sezona rovněž zahájena téměř o dva měsíce později, poklesla letošní návštěvnost o 450 tisíc lidí, tedy téměř o 13 %.

Památky s celoročním provozem však měly v loňském roce od ledna do poloviny března otevřeno, v letošním roce se zimní sezona z důvodu lockdownu uskutečnit nemohla. Ve srovnání s rokem 2019 je pokles ještě vyšší, do konce října 2019 navštívilo památky přes 5 milionů lidí, tj. o 38 % více než letos.

Dlouhodobě nejvyhledávanějším objektům jako je Lednice, Hluboká a Český Krumlov, poklesla návštěvnost v některých případech až o polovinu, stejně jako loni však stoupá obliba hradních areálů. Objekty s exteriérovými prohlídkami, jako je Krakovec, Nový Hrádek u Lukova či Velhartice, mají letos vyšší návštěvnost než v roce 2019.

Meziročně vyšší návštěvnost mají také tzv. Neobjevené památky jako např. zámky Krásný Dvůr, Janovice u Rýmařova, Nebílovy, Kozel či hrad Lipnice. V letošním roce byl vyšší zájem i o zámecké parky a zahrady, více vyhledávané jsou také památky, které pro návštěvníky připravily nové trasy a okruhy – zámky Litomyšl, Vranov nad Dyjí a Veltrusy nebo hrad Veveří. Dařilo se i památkám s dokončenou obnovou z evropských peněz, tedy zámkům Slatiňany a Vimperk a hradu Pernštejn. Ten začátkem sezony zpřístupnil obnovenou vrchnostenskou zahradu a byl hlavním centrem letošní Hradozámecké noci. Návštěvnost hradu Pernštejn letos stoupla natolik, že se stal „skokanem“ roku a nově se dostal i do top deseti nejnavštěvovanějších památek ve správě NPÚ. Dalšími skokany roku jsou např. hrady Točník a Žebrák či Zahrady pod Pražským hradem.

Koronavirová pandemie se zatím výrazně neprojevila na projektech obnovy památek. Z evropských peněz byly letos stavebně dokončeny projekty obnovy na zámcích Vimperk a Kunětická hora, obnoven a nově zpřístupněn pro veřejnost byl také Selský dvůr u Matoušů v Plzni-Bolevci. Do konce roku bude stavebně dokončena také obnova na zámku Uherčice a hradě Šternberk. Ze státních zdrojů bylo ukončeno 21 projektů obnovy, dalších 10 bude ukončeno do konce roku. Celkem 12 projektů bylo v letošním roce zahájeno – vzniknou tak nové expozice na zámku Kynžvart a hradě Velhartice, nové střechy a krovy dostane zámek Sychrov a klášter Sázava.

V souvislosti s kratší sezonou a poklesem návštěvnosti došlo i k propadu výnosů. Vlastní výnosy do konce letošního září činí necelých 400 milionů korun, tedy o 155 mil. Kč méně než ke stejnému datu v roce 2019. Propad výnosů za celý loňský rok činil přes 190 mil. Kč, částku téměř 160 mil. Kč na dokrytí ztrát obdržel NPÚ od svého zřizovatele – Ministerstva kultury.

20. 10. 2021; TZ: NPÚ

 

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Průzkum z Národního parku Šumava

Šumava/MŽP

Celkem 8 z 10 obyvatel národního parku se považuje za milovníka šumavské přírody a 66 % obyvatel si myslí, že turismus...

Z Prahy přímým spojem do hlavního města Litvy

Foto: Letiště Praha, a.s.

Společnost airBaltic spustí přímou linku do hlavního a největšího města Litvy Vilniusu, kam bude od 30. března...

Zažijte dovolenou jinak

Foto: Letiště Praha

Monumentální pyramidy v Gíze, drsné stepi Mongolska i do oblak šplhající mrakodrapy Rijádu.

Bezpečná jízda na cestách doma i v zahraničí

Ilustrační foto: pixabay

Několik dobrých rad odborníků pro bezpečné a plynulé cestování.

reklama
reklama reklama reklama