Pamětní deska Josefa Micky na Smíchově
Významný houslový pedagog Josef Micka se dočkal pamětní desky na “svém domě” na Smíchově.
Významný pedagog pražské HAMU, prof. Josef Micka se posmrtně dočkal pocty 20. října, kdy mu byla odhalena pamětní deska s plastikou v ulici Elišky Peškové.
„Věřím, že stykem s lidmi, kteří svou opravdovou uměleckou tvorbou jsou blíže Věčnému Jsoucnu, jako inspiračnímu zdroji krásy kteréhokoli druhu, se i já vnitřně, duchovně povznáším čili blížím se k Prozřetelnosti. Krásno je jedním z atributů Božské Bytosti. To poznali a poznávají všichni vynikající umělci,“ prohlásil svého času Josef Micka.
Josef Micka studoval housle na Pražské konzervatoři ve třídě Jindřicha Baštaře. Byl nejen vynikajícím sólistou, ale také komorním hráčem. Ve dvacátých letech minulého století založil se spolužáky úspěšné kvarteto. Díky stipendiu, které získal od čsl. vlády mohl studovat na École de musique v Paříži u Jacquese Thibauda. Při své náročné pedagogické a koncertní činnosti vystudoval ještě před druhou světovou válkou hudební vědu a psychologii na Karlově univerzitě. Již od roku 1939 byl profesorem na Pražské konzervatoři a současně byl až do roku 1945 členem České filharmonie. Od roku 1946 pedagogicky působil na pražské HAMU, ale o dva roky později z ní musel kvůli svému odmítavému postoji k tehdejšímu režimu odejít. O návrat na HAMU se pokusil v roce 1969, ale i přes vynikající posudky některých tamějších profesorů mu působení na této škole nebylo umožněno.
„Odhalení pamětní desky připomíná hudebníka světového renomé. Pamětní deska je umístěna na domě, ve kterém žil a tvořil. Pod jeho vedením vystudovala celá řada vynikajících umělců“, připomíná Štěpán Rattay (Piráti).
K Mickovým největším úspěchům patří tři soubory, které vychoval a které si získaly slávu u nás i ve světě – Smetanovo, Talichovo a Panochovo kvarteto. Mezi sólisty a komorní hráče patří (např. Václav Neumann – pozdější šéfdirigent ČF, Jaroslav Motlík, Petr Messiereur, Petr Škvor, a Václav Hudeček)
Josef Micka je také autorem mnoha publikací a článků o houslové problematice, z nichž k nejznámějším a nejvýznamnějším patří metodické dílo, na kterém spolupracoval se svou dcerou Magdalenou „Hra na housle“ a „Škola hry na housle pro začátečníky“.
Od roku 2013 se koná na jeho počest prestižní Mezinárodní houslová soutěž PhDr. Josefa Micky, na kterou se sjíždějí mladí houslisté doslova z celého světa. Poskytovatelem záštity a také předsedou odborné poroty je světoznámý český houslový virtuos Václav Hudeček. Členy této jury jsou také Mickovi přímí žáci a absolventi, Jiří Panocha a Pavel Zejfart. Slavnostní odhalení se koná před zahájením mezinárodní houslové soutěže, kterou organizuje houslista a pedagog, vnuk profesora Micky Ondřej Lébr.
Slavnostního odhalení se ujali přímí potomci profesora Micky a jeho žáci za všechny houslový virtuos Václav Hudeček a Pravoslav Kohout.
Autorem pamětní desky je akademický sochař Zbyněk Runczik.
20. 10. 2023, TZ: MČ Praha5
Komentáře
K článku bylo přidáno 0 komentářů.
Tento článek neobsahuje žádné komentáře.
Pražský vítěz Adapterra Awards 2024
Zvítězila budova pro výzkum i výuku s fasádou osázenou tisíci rostlinami.
Výstava Ženy na bojištích
U průchodu Armádním muzeem od cyklostezky je volně přístupná výstava Ženy na bojištích a v zázemí.
Výstava Olympijské příběhy v Praze
Výstavou Olympijské příběhy připomene Národní muzeum úspěchy českých sportovců za posledních více než 100...
Letečtí záchranáři mají v Praze novou moderní základnu
Byli unikátem na území tehdejšího Československa a po více jak 37 letech od prvního vzletu nyní letečtí záchranáři,...