Péče o zahradu v létě
Léto je obdobím nejkrásnějšího vzhledu zahrady. Vše však vyžaduje péči a kromě dobré pravidelné zálivky je potřeba se věnovat několika činnostem.
Systematicky odstraňujeme plevele z trávníku i na záhonech. Likvidujeme pampelišku, svlačec, sedmikrásky a další plevel i s kořeny. Nenecháme jej vykvést, jinak by jejich semena vítr a ptáci roznesli po celé zahradě.
V podvečer je nutné vysbírat slimáky a šneky, kteří se přemnoží, pokud je necháme být. Odstraňujeme i další škůdce. Sbíráme mandelinku na bramborách i housenky v zelinářských záhonech. Přemnožené mšice likvidujeme postřikem.
Trávník sečeme jednou týdně. Výška by neměla být nižší než 10 cm, aby sluneční žár neponičil kořeny. Pravidelně hnojíme ledkem nebo močovinou, tak si trávník zachová zdravý vzhled. Po zalévání jej prokypříme, aby vzduch mohl pronikat ke kořenům.
Odkvétající trvalky jako třeba ostrožky včas seřízneme, aby mohly znovu vykvést na konci sezóny. Řez vedeme zhruba 15 – 20 centimetrů nad zemí. Zbytky rostlin postříkáme proti plísni. Ze záhonu odstraníme plevele, prokypříme půdu, zavlažíme a doplníme živiny kompostem nebo doporučeným hnojivem.
Vistárie potřebuje po odkvětu sestřih. Během léta odstraňujeme výhony, které rostlina nepotřebuje. Tvarujeme a přivazujeme ji k pergole. Řezem zajistíme krásné kvetení v příštím roce.
Růže, královna květin, je vděčná za odstřižení odkvetlých květů. Keř se nevysiluje a navíc je prostor pro nová poupata a květy. V průběhu kvetení je také vhodné doplňovat do půdy hnojiva.
Odstraníme odkvetlé a odkvétající rododendrony nebo zaschlé šeříkové květy, aby se keře nevysilovaly. Pohnojíme je pro silný zdravý vzhled a dobré kvetení v příštím roce.
Bylinky si můžeme množit sami tím, že odstřihneme výhony a zasadíme je do půdy, zalijeme. Takto si můžeme vytvořit větší bylinkové záhony šalvěje, oregana, máty, levandule, tymiánu a dalších.
Začíná sklizeň třešní. Při česání ovoce objevujeme poškozená místa kůry. Po sklizni je ošetříme, suché větve odřízneme, eventuálně zvažujeme, zda není lepší strom skácet a nahradit zdravým a odolnějším.
Jabloně a hrušně jsou obsypány ovocem. Je vhodné některé menší plody odstraňovat a tak usnadnit růst zbývajícím. Strom se tak méně vysiluje a větve pod zátěží ovoce nepraskají. Se zvyšováním zátěže větví je potřeba je podepřít.
Živé ploty upravujeme řezem na konci června. Dobrý střih živého plotu zajišťuje kompaktní a zdravý vzhled. Listnatý živý plot lze stříhat ještě jednou a to koncem srpna. Jehličnaté sestřiháváme jen jednou ročně mezi koncem června do srpna.
Stanislava Nopová
Komentáře
K článku bylo přidáno 0 komentářů.
Tento článek neobsahuje žádné komentáře.
Získávání geotermální energie z tunelu metra
Geotermální energie z metra D bude využita pro vytápění nové výstavby na Nových Dvorech.
Program Oprav dům po babičce
Zvýšil zájem o podporu komplexních renovací neúsporných rodinných domů.
V Praze vznikne nové hřiště
Praha 1 zahajuje práce na projektu venkovního workoutového hřiště ve Vlašské ulici.
Tunel Mrázovka slaví 20 let od otevření
Dnes si připomínáme významné jubileum – dvacáté výročí otevření automobilového tunelu Mrázovka.