Peletové kotle mají budoucnost

Ekologického paliva se v prvním pololetí vyrobilo už čtvrt milionu tun

Šest domácích peletáren navýšilo výrobní kapacitu a dvě nové se otevřely. Očekává se, že celoroční objem letos poprvé přesáhne půl milionu tun pelet.

Českým firmám se zjevně vyplácí lisovat pelety z dřevní piliny, která vzniká jako odpad při řezání kulatiny na pilách. Zatímco dříve se řešilo, jak se piliny zbavit, dnes se z ní lisuje atraktivní produkt s vysokou přidanou hodnotou: palivo pro moderní kotle a kamna.

Za poslední měsíce přesto čeští výrobci zaznamenali neočekávaný, ale dočasný propad poptávky. Covid-19 uzavřel sektor služeb, restaurace, hotely, ale také školy, které jsou častými odběrateli. „S dočasným přebytkem pelet si výrobci poradili. Jarní slevy byly letos rekordní, až 25 %. Na plánované rozšiřování výroby v dlouhodobém horizontu neměl tento výkyv žádný vliv,“ uvádí Ing. Vladimír Stupavský, předseda Klastru Česká peleta.

Naopak všichni domácí výrobci počítají s tím, že se v Česku musí vyměnit ještě 320 tisíc zastaralých nejčastěji uhelných kotlů, jejichž provoz má být ukončen v září 2022. Část z nich nahradí právě peletové kotle, které jsou oblíbené hlavně tam, kde chybí plynofikace.

Výrobní kapacita stále roste

Do navýšení výrobní kapacity investovalo v posledních měsících šest domácích peletáren, dvě nové se otevřely poblíž velkých pil v jižních Čechách a na Plzeňsku. Celkem v Česku najdeme už 40 peletáren, a to ve všech krajích ČR.

Výrobu navýšila především peletárna rakouské dřevařské skupiny Pfeifer v Chanovicích, kde se lisuje skoro čtvrtina celkové domácí produkce pelet (120 až 140 tisíc tun ročně). Ve 2. kvartále 2021 dosáhla zatím nejvyšší domácí čtvrtletní výroby v dějinách, vyrobilo se zde 38,5 tisíce tun dřevních pelet kvality ENplus A1. Do navýšení kapacity investoval také Biomac, a to v peletárnách ve Ždírci nad Doubravou a v Čáslavi. K výměně lisu a výrobní linky došlo letos na jaře v Brumově-Bylnici.

„Na prudce rostoucí domácí poptávku jsme museli reagovat. S novým lisem tak navyšujeme kapacitu na 35 000 tun pelet ročně,“ uvádí Marek Řebíček, ředitel firmy Waldera. Výrobní kapacita vzrostla také v peletárnách Premium Pellets v Golčově Jeníkově a v Rolnické a.s. Králíky.

Do výroby se navíc pustily dvě nové peletárny. Vlastní výrobní linku s kapacitou 6 tisíc tun spustila firma Pila Pasák v Plané nad Lužnicí. Druhým nováčkem je dřevařská firma LST a.s. v Trhanově, kde plánují v roce 2021 rozšířit výrobu na 10 tisíc tun.

10. 11. 2021; TZ: Klastr Česká peleta

 

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Nákup nemovitostí se prodražuje

Ilustrační foto: Stanislava Nopová

ČSOB Index bydlení: Ceny bytů loni vzrostly o silných sedm procent na nový rekord.

Florenc21 nabídne moderní bydlení i kanceláře

Foto: IPR Praha

Mezinárodní porota vedená renomovaným německým architektem Stefanem Behnischem vybrala postupující týmy čtyř souběžných...

Co se na realitním portálu nedozvíte

Ilustrační foto: Praha Press

dTest: Nástrahy realitní inzerce.

Ředitelství silnic a dálnic začalo stavět novou část Pražského okruhu

Pražský okruh/MDČR

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začalo stavět 12,6 kilometru dlouhý úsek Pražského okruhu z Běchovic na D1.

reklama
reklama reklama