Pohřební rituály v dalekých zemích, výstava v Náprstkově muzeu
Národní muzeum zahajuje výstavu Rituály smrti z výstavního cyklu Smrt. Nová výstava v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur představuje různé podoby smrti a rozličný přístup k tomuto fenoménu v mimoevropském prostředí.
Mezi vystavenými vzácnými exponáty vynikají preparované lidské hlavy zvané tsantsy z Ekvádoru, lebka předka domodelovaná hlínou a zdobená lasturami z Nové Guinee, japonská plastika stařeny sedící u řeky Zapomnění nebo indická malba obřadu Satí, rituálního sebeupálení vdovy na pohřební hranici manžela. Výstavu mohou návštěvníci zhlédnout od 31. října 2014 do 20. září 2015.
Výstava Rituály smrti
Jak lidé v různých částech světa vnímají smrt? Jak zacházejí se zemřelými? Jak si představují onen svět a jeho bohy? Výstava se zabývá fenoménem smrti napříč kontinenty a společenskými i kulturními systémy. Návštěvníkům představí vážné i rozverné pohřební rituály z Číny, Egypta, Indonésie, Oceánie, Mexika, Japonska i Subsaharské Afriky a ukáže, jak se liší od těch našich.
Návštěvníci se dozvědí také zajímavosti spojené s přechodem ze světa živých do světa mrtvých. Ústředním tématem tohoto procesu je zacházení s tělem před pohřbem, vlastní pohřeb, pohřební rituály. Ve výstavě jsou tak k vidění například lebky předků ze Šalamounských ostrovů, rakev s mumií i mumiová maska z Egypta, hrobové figurky a funerální nádobí z Mexika.
Výstava neopomíjí ani samotnou říši mrtvých. Zvláštní pozornost je věnována podobám podsvětí a dalších zádušních krajů, formám návratu k pozůstalým a vtělování se do osob a předmětů čili reinkarnaci.
Kontakty: Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, Betlémské nám. 1, Praha 1
Komentáře
K článku bylo přidáno 0 komentářů.
Tento článek neobsahuje žádné komentáře.
Vinohradská vodárna se probouzí k novému životu

V těchto dnech začala rekonstrukce historického vodárenského areálu z 19. století, kde vznikne osvětové centrum...
Soutěž na centrální část sídliště Červený Vrch

O nové podobě centrální části pražského sídliště Červený Vrch rozhodne architektonická soutěž.
Vzpomínkové místo Josefa Toufara a Jana Palacha

Josefa Toufara a Jana Palacha připomínají nové pamětní desky v Legerově ulici.