Poruchy spánku a epilepsie u dětí řeší projekt Fakultní nemocnice Ostrava

Jaký je vztah epilepsie a poruch spánku u dětí, jaký má epilepsie vliv na kvalitu života dětí a jejich kognitivní funkce?

Tyto otázky řeší projekt, jímž se ve Fakultní nemocnici Ostrava zabývají odborníci oddělení dětské neurologie, a který statutární město Ostrava podpořilo ze svého rozpočtu částkou 907 500 korun. Ze zdrojů fakultní nemocnice bylo na projekt vyčleněno zhruba 600 tisíc korun.

„Podstatou projektu s názvem Epilepsie v dětském věku a poruchy spánku – vzájemné vztahy, vliv na kvalitu života a kognitivní funkce je zkoumání spánku u dětí s epilepsií. Týká se dětí ve věku od 6 do18 let, které mají takzvanou idiopatickou (nově genetickou) formu epilepsie," upřesňuje MUDr. Vilém Novák, zástupce primáře oddělení dětské neurologie FNO, a podotýká, že význam projektu spočívá kromě jiného i v tom, že zmíněná problematika vztahu epilepsie a poruch spánku je u dětských pacientů prozkoumána méně. „Propojení spánku a epilepsie je přitom významné, protože oba tyto stavy se týkají jednoho orgánu – mozku. „Poruchy spánku zvýrazňují a provokují záchvaty a naopak záchvaty a epileptická aktivita mozku narušuje spánek" doplňuje.

V současné době léčí odborníci oddělení dětské neurologie FNO zhruba 1000 dětí s diagnózou různých forem epilepsie a asi 250 dětí s poruchami spánku. Vědeckou částí zmíněného projektu by mělo projít 40 z nich. Neinvazivní vyšetření je prováděno pomocí nejmodernějšího typu polysomnografického přístroje Grael, který byl díky finanční podpoře ze strany města pořízen v začátku listopadu letošního roku.

„Oddělení dětské neurologie je jediným lůžkovým zařízením v oboru v Moravskoslezském kraji a přilehlém okolí. Zabýváme se diagnostikou a léčbou neurologicky nemocných dětí od novorozeneckého věku až do 19 let pacienta, v ambulantní složce u řady pacientů pokračuje léčba i v dospělém věku," přibližuje činnost oddělení jeho primářka MUDr. Hana Medřická s tím, že kromě epilepsie a jiných záchvatových onemocnění jsou zdejšími odborníky diagnostikováni a léčeni dětští pacienti s poruchami spánku, bolestmi hlavy nebo s neurovývojovými onemocněními, neuroonkologičtí pacienti a další. „Mezi našimi pacienty jsou například i děti po cévních mozkových příhodách. Ty totiž rozhodně nejsou onemocněním pouze dospělých pacientů, jak se veřejnost často mylně domnívá," uzavírá MUDr. Hana Medřická.

15.12.2016; TZ: FN Ostrava

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Již 20 let mamografický screening zachraňuje životy

Ilustrační foto: Praha Press

Mamografický screening pomohl v České republice od svého zavedení v roce 2002 odhalit téměř 62 tisíc nádorů prsu.

Denní datové souhrny ke covidu-19

Foto: biogen.cz

Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s ÚZIS obnovuje vydávání denních datových souhrnů ke covidu-19 a chřipce.

Jak zajistit léky při mimořádné situaci?

Foto: pixabay.com

SÚKL informuje o možnostech, jak zajistit léky v případech, kdy není možné navštívit lékaře osobně, například...

Unikátní operace mozku půlročního dítěte

Unikátní operace mozku půlročního dítěte/FN Brno

Neurochirurgové z FN Brno a Univerzitní nemocnice Ženeva provedli unikátní operaci mozku půlročního dítěte.

reklama reklama reklama