Praha 2 trvale zpřístupní bunkr Folimanka veřejnosti

Městská část Praha 2 našla nové využití pro podzemní bunkr Folimanka, jeden z největších krytů civilní ochrany na území metropole. Bude v něm fotografická výstava na téma pražské podzemní kryty civilní ochrany, dědictví minulého režimu. V bunkru Folimanka také začínají pravidelné prohlídky pro veřejnost.

Od září 2014 se jednou do měsíce na několik hodin otevře zdarma veřejnosti podzemní bunkr Folimanka, vybudovaný na přelomu 50. a 60. let minulého století pro 1300 osob jako jeden z největších krytů civilní ochrany na území metropole.

Prohlídky bunkru Folimanka

Obsah expozice vzniká průběžně ve spolupráci se Speleologickým klubem Praha a Správou služeb hlavního města Prahy, jež pro městskou část zajišťuje údržbu krytu. Zájemci o prohlídku si mohou z dokumentů zveřejněných na výstavě udělat představu o velkých krytech civilní ochrany na území hlavního města. Prohlídky se budou konat jednou za měsíc, termíny budou zveřejněny pokaždé s předstihem na webu městské části www.praha2.cz.

Bunkr Folimanka, jenž se nachází v ulici Pod Karlovem, má rozlohu 1332 m², pancéřové dveře, je osvětlený, vytápěný a okysličovaný takzvaným přetlakem. Je udržovaný, v dobrém technickém stavu a v případě nebezpečí - například chemického útoku, může okamžitě sloužit původnímu účelu.

Největší podzemní kryt na území Prahy

V hlavním městě je téměř 800 podzemních krytů, které mají různé vlastníky, například ministerstva, bytová družstva, soukromé firmy či hlavní město Praha. Krytů civilní ochrany srovnatelných s kapacitou bunkru Folimanka je v Praze pouhých deset.  Do největšího krytu na území metropole v Bryksově ulici v Praze 4 by se vešlo 2800 osob.

TZ: ÚMČ Praha 2

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Vinohradská vodárna se probouzí k novému životu

HYDROPOLIS /ÚMČ Praha 10

V těchto dnech začala rekonstrukce historického vodárenského areálu z 19. století, kde vznikne osvětové centrum...

Soutěž na centrální část sídliště Červený Vrch

Červený Vrch/ÚMČ Praha 6

O nové podobě centrální části pražského sídliště Červený Vrch rozhodne architektonická soutěž.

Praha má po 74 letech novou vozovnu

Foto: DPP - Petr Hejna

Do Hloubětína se ode dneška vrací tramvaje.

Vzpomínkové místo Josefa Toufara a Jana Palacha

Foto: ÚMČ Praha 2

Josefa Toufara a Jana Palacha připomínají nové pamětní desky v Legerově ulici.

reklama reklama
reklama reklama