Přeshraniční železniční spojení a inovace v dopravě

Ministr Kupka jednal se svým protějškem saským státním ministrem Martinem Duligem.

Propojení Prahy a Drážďan vysokorychlostní železnicí, prohloubení spolupráce při přípravě a zajištění financování klíčových dopravních projektů a společné česko-saské projekty aplikovaného výzkumu v oblasti chytré a alternativní mobility.  To byla hlavní témata jednání ministra dopravy Martina Kupky se saským státním ministrem Martinem Duligem, které se dnes uskutečnilo v Praze.

„Svobodný stát Sasko patří mezi blízké dopravní partnery České republiky. Velkým úkolem, který je před námi, je připravit a odstartovat výstavbu vysokorychlostní železnice mezi českou a saskou metropolí. Připravuje mezinárodní smlouvy řešící detaily výstavby a provozu Krušnohorského tunelu. Správa železnic rovněž nyní připravuje soutěž na zhotovitele geologického průzkumu v lokalitě budoucího tunelu. Průzkum by měl být zahájen ještě letos. Financování projektu řešíme i s našimi mezinárodními partnery a Evropskou komisí,“ uvedl na jednání ministr dopravy Martin Kupka. „Projekt v současných parametrech má velmi dobré ekonomické hodnocení. Do budoucna se z Drážďan do Ústí nad Labem dostaneme za 30 minut,“ dodává Kupka.

Projekční práce, zadávané společně s německými drahami DB na přeshraničním úseku vysokorychlostní tratě (VRT) Krušnohorský tunel, jsou v plném proudu. V úseku Praha – Lovosice aktuálně probíhá příprava dokumentace pro územní rozhodnutí. Tento proces by měl být dokončen ke konci roku 2024.

Česká a saská strana také pokračují v informování široké veřejnosti o připravované stavbě. Od května funguje na německé straně informační centrum v saském Heidenau-Großsedlitz, na české straně mohou zájemci využít informační centrum Správy železnic na nádraží v Ústí nad Labem. S prezentací projektu veřejnosti pomáhá i činnost ESÚS Nové spojení Drážďany – Praha, na jehož aktivitách se Česko, Sasko a zástupci regionálních samospráv podílí.

Česká republika a Sasko také úzce spolupracují v oblasti autonomní mobility a inovací v dopravě. Podporujeme přitom spolupráci českých a saských výzkumných týmů.

„Moderní trendy v dopravě neznají hranice. Společně s Technologickou agenturou ČR jsme připravili výzvu na společné česko-saské projekty aplikovaného výzkumu v oblasti chytré a alternativní dopravy. Očekáváme významné zapojení českých výzkumných institucí a firem, například z Ústeckého kraje,“ říká ministr Kupka.

Vybrané projekty by měly být realizovány již od začátku roku 2024.

24. 8. 2023, TZ: MDČR

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Pražský vítěz Adapterra Awards 2024

Pavilon environmentálních studií ČZU Autor: Nadace Partnerství – Adapterra Awards (Vojta Herout)

Zvítězila budova pro výzkum i výuku s fasádou osázenou tisíci rostlinami.

Výstava Ženy na bojištích

Výstava Ženy na bojištích/VHÚ

U průchodu Armádním muzeem od cyklostezky je volně přístupná výstava Ženy na bojištích a v zázemí.

Výstava Olympijské příběhy v Praze

Výstava Olympijské příběhy/ Národní muzeum

Výstavou Olympijské příběhy připomene Národní muzeum úspěchy českých sportovců za posledních více než 100...

Letečtí záchranáři mají v Praze novou moderní základnu

z otevření nové základny leteckých záchranářů v Praze Ruzyni Autor: MHMP

Byli unikátem na území tehdejšího Československa a po více jak 37 letech od prvního vzletu nyní letečtí záchranáři,...

reklama reklama
reklama reklama