Připravte svůj automobil na prázdninové cestování
Seznamu příčin závad u prázdninového cestování autem vévodí problémy s pneumatikami, následují problémy s chlazením motoru a vady výfukového systému. Těžká zavazadla, vysoká teplota a jízda po dálnici – to vše si na vozidlech vybírá svou daň.
Pneumatiky: Zkontrolujte, zda běhouny mají na cestu tam i zpět dostatečnou hloubku dezénu – a vězte, že opotřebení vzrůstá s teplotou, a v jižních oblastech bude tudíž větší. Vyšší zatížení způsobené prázdninovými zavazadly má na pneumatiky také vliv. Zásadně důležitý je správný tlak; pokud plánujete dlouhou cestu s vyšším zatížením, tlak v pneumatikách by se měl zvýšit. Než vyrazíte, zkontrolujte doma s předstihem rezervu a ujistěte se, že pneumatika je také nafouknutá na maximum.
Podnebí: Většina lidí sice vyráží za dovolenou na jih, letní počasí ale může způsobit vysoké teploty uvnitř automobilu i v jiných oblastech. V takových případech obzvláště potrápí nefunkční klimatizace. Takový systém často chladí efektivně při teplotách od 20 do 25 ◦C, ale při teplotách nad 30 ◦C se může selhat.
Vybavení: Při cestování, zejména do zahraničí, je vhodné s sebou vždy vozit několik věcí jako naprostou nezbytnost jako jsou reflexní vesty a povinnou výbavu. Před cestou je nutné prověřit lokální požadavky na počet a přístupnost reflexních vest v zemích, které chceme při našich cestách navštívit. Náhradní žárovky do světlometů a směrových ukazatelů jsou důležité nejen z pohledu možné kontroly místními strážci zákona, ale hlavně kvůli naší vlastní bezpečnosti.
„V dnešních světlometech a směrových ukazatelích automobilu se používají typy žárovek, které mohou být v zahraničí těžko k sehnání," varuje odborník z TÜV SÜD Czech.
Kontrola: Patnáct minut pozornosti vašemu automobilu během prázdninové přípravy vás může ušetřit nepříjemného překvapení. Tato kontrola samozřejmě zahrnuje kontrolu oleje, chladicí kapaliny a hladiny kapaliny do ostřikovačů. Ujistěte se, že právě kapalina do ostřikovačů je dolitá na maximum a obsahuje speciální letní čisticí prostředek. Při své kontrole ověřte, že všechny světlomety a další světla bez problémů fungují – nezapomeňte na směrové ukazatele a brzdová světla. I když přičteme čas na důkladné čištění oken zevnitř i zvenku, tato kompletní kontrola zabere zřídka více než 15 minut.
Palivo: Na rozdíl od dřívějších dob lze nyní relativně snadno najít v celé Evropě to správné palivo. Zejména země EU nabízejí standardní sortiment. Respektujte však všechna doporučení a požadavky výrobce automobilu; někteří například radí natankovat při velmi vysokých teplotách 98 oktanový Super Plus místo obvyklého Super 95 nebo E10. Je moudré si na to při poslední zastávce na benzínce před cestou vzpomenout.
TZ: TÜV SÜD
Komentáře
K článku bylo přidáno 0 komentářů.
Tento článek neobsahuje žádné komentáře.
Průzkum z Národního parku Šumava
Celkem 8 z 10 obyvatel národního parku se považuje za milovníka šumavské přírody a 66 % obyvatel si myslí, že turismus...
Z Prahy přímým spojem do hlavního města Litvy
Společnost airBaltic spustí přímou linku do hlavního a největšího města Litvy Vilniusu, kam bude od 30. března...
Zažijte dovolenou jinak
Monumentální pyramidy v Gíze, drsné stepi Mongolska i do oblak šplhající mrakodrapy Rijádu.
Bezpečná jízda na cestách doma i v zahraničí
Několik dobrých rad odborníků pro bezpečné a plynulé cestování.