Projekt příměstského parku Soutok získal významné zahraniční ocenění

Hlavním koncepčním pracovištěm města Prahy v oblasti architektury a urbanismu je Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR).

Do rozhodování kudy povedou koleje a potrubí, nebo kde vznikne park, se vždy snaží zapojit veřejnost, protože ta do projektů vnáší autentickou znalost prostředí a jeho problémů. Tímto způsobem vznikl i projekt Soutok, který získal 3. října 2024 v britském Birminghamu významné mezinárodní ocenění WMNP Awards. Je to velký úspěch, soutěže se zúčastnily týmy z celého světa, do finále jich postoupilo sedm.

Říční niva na soutoku Berounky a Vltavy na jižní hranici Prahy má rozlohu přes 1300 hektarů, území je rozděleno mezi pět městských částí a město Černošice. Střetává se zde spousta různých zájmů, jejichž výsledkem bývají nekoordinované zásahy ničící krajinu. IPR proto navrhl řešení v podobě příměstského parku Soutok.

„Projekt příměstského parku Soutok je zcela unikátní svým rozsahem, co se rozlohy území týká, i přístupem ke všem zúčastněným, tedy obyvatelům, institucím, městským částem a obcím a zejména k samotné přírodě. Zohlednit tolik vrstev a zájmů byla velká výzva a usilovná práce. A i díky tomuto významnému ocenění, které projekt a jeho autoři získali, můžeme říci, že stála za to. Nebát se dělat městské projekty inovativně má smysl,“ říká náměstek primátora hl. m. Prahy pro územní rozvoj Petr Hlaváček.

Bez kontaktu s přírodou onemocníme

„Budoucí podoba příměstského parku přispěje k biodiverzitě daného území, zajistí lepší zadržování vody v krajině skrze revitalizaci břehů obou řek a také zajistí k přírodě šetrnou protipovodňovou ochranu obcí s ním sousedícími. Je skvělé, že náš projekt zaujal i v zahraničí,“ říká náměstkyně primátora pro životní prostředí a klimatický plán Jana Komrsková.

Návrh IPR se skládá ze dvou projektů: Interpretace aspektů krajiny prostřednictvím umění a Příměstský park jako nástroj pro snižování dopadů klimatické změny. První z nich reaguje na celosvětový fenomén „nature deficit-disorder,“ který ukazuje (zejména u dětí) na souvislost mezi poškozením zdraví a ztrátou kontaktu s přírodou, a zkoumá, jak prostřednictvím umění můžeme dosáhnout hlubších zážitků z přírody.

V rámci druhého projektu vypsal IPR mezinárodní krajinářsko-urbanistickou soutěž. Tu na jaře 2023 vyhrál tým složený z architektonických studií EMF (Katalánsko), Norma (ČR) a Pareto (Francie). Jejich společnou vizi pak institut představil kompetentním institucím a veřejnosti, a zapojil je do konzultací. Komentáře architektům posloužily při dopracování návrhu.

Soutok zvítězil

Precizně vypilovaný návrh byl vybrán do finále WMNP Awards a ze sedmi nejlepších krajinářských projektů z celého světa nakonec vzešel jako vítěz.

„Porotci ocenili náš celkový přístup k celému území a kromě závazku k inovativním modelům řízení a financování vyzdvihli také program komunitních akcí, které mají za cíl zaujmout a přesvědčit místní obyvatele,“ říká ředitel IPR Ondřej Boháč.

Vyhlášení výsledků se uskutečnilo ve čtvrtek 3. října 2024 v Birminghamu.

WMNP Awards

WMNP Awards je soutěž, kterou vyhlašuje West Midland National Park Lab, mezinárodní think-tank při univerzitě v Birminghamu. Smyslem jeho činnosti je výzkum, rozvoj a pomoc při realizaci domácích i mezinárodních projektů na přetváření krajiny, které jsou vybírány podle přísného etického kodexu. Vlajkovým projektem labu je zcela nový druh národního parku v britském regionu West Midland.

Co je příměstský park

Příměstský park je území pod koordinovanou správou místních aktérů, kteří se dohodli na trvale udržitelném rozvoji území jako celku. Konkrétně park Soutok má plnit funkci ochrany před suchem či povodněmi a stát se „laboratoří proměny“ otevřené krajiny, což zahrnuje např. integrovanou revitalizaci niv, úpravu příměstského zemědělství, zvýšení pohlcování slunečního záření apod. Cílem je zajistit ochranu a rozvoj přírodních hodnot krajiny, vzdělávat veřejnost a hledat řešení, která pomohou udržet město obyvatelným.

S týmem, který své kvality potvrdil už dvakrát, bude uzavřena naplánovaná smlouva o dlouhodobé spolupráci. Ta bude zahrnovat realizaci příměstského parku Soutok včetně návodu, jak celé území dále rozvíjet s ohledem na probíhající klimatické změny a rostoucí potřeby obyvatel.

Podrobné informace o projektu najdete na iprpraha.cz/projekt/9/soutok.

9. 10. 2024, TZ: MHMP

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Pražský vítěz Adapterra Awards 2024

Pavilon environmentálních studií ČZU Autor: Nadace Partnerství – Adapterra Awards (Vojta Herout)

Zvítězila budova pro výzkum i výuku s fasádou osázenou tisíci rostlinami.

Výstava Ženy na bojištích

Výstava Ženy na bojištích/VHÚ

U průchodu Armádním muzeem od cyklostezky je volně přístupná výstava Ženy na bojištích a v zázemí.

Výstava Olympijské příběhy v Praze

Výstava Olympijské příběhy/ Národní muzeum

Výstavou Olympijské příběhy připomene Národní muzeum úspěchy českých sportovců za posledních více než 100...

Letečtí záchranáři mají v Praze novou moderní základnu

z otevření nové základny leteckých záchranářů v Praze Ruzyni Autor: MHMP

Byli unikátem na území tehdejšího Československa a po více jak 37 letech od prvního vzletu nyní letečtí záchranáři,...

reklama reklama
reklama reklama