Retenční nádrž Jiviny byla revitalizována
V letošním roce byla revitalizována retenční nádrž Jiviny v Praze 6.
Odbahnění a další úpravy se uskutečnily v rámci dlouhodobého strategického projektu hlavního města Prahy „Obnova a revitalizace pražských nádrží“, zajišťovaného odborem ochrany prostředí pražského magistrátu.
„Hlavním účelem této stavby je protipovodňová ochrana spodní části povodí Litovicko-Šáreckého potoka, nádrž slouží též jako rybářský revír. V rámci klimatického závazku hlavního města byly vytvořeny nové biotopy pro faunu i flóru, v zadní části nádrže pak vznikly zatopené úkryty ze starých pařezů a kamenů,“ říká náměstek primátora a radní pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček.
Retenční nádrž Jiviny byla postavena v letech 1980 až 1984 na Litovicko-Šáreckém potoce v Praze 6 pro zachycení dešťových vod. Nebyla od svého vzniku nikdy čištěna a na jejím dně se za tu dobu usadilo více jak 40 000 m3 sedimentu. Díky více než pět metrů vysoké a téměř 300 m dlouhé hrázi je schopna při povodních pojmout až 240 000 m3 vody, plocha zátopy činí téměř 12 hektarů a tím se Jiviny řadí mezi největší pražské nádrže. Nádrž byla poslední velkou vodní plochou v majetku hlavního města, která nebyla odbahněna. Celkové náklady činily 21 mil. Kč a byly plně hrazeny z rozpočtu hlavního města Prahy.
„Od léta letošního roku byla nádrž celkově revitalizována, veškerý sediment byl z nádrže odvezen a využit na rekultivaci deponie v Řeporyjích a jako hnojivo na okolní pole. Součástí revitalizace je i nové opevnění podemletého pravého břehu těžkou balvanitou rovnaninou a vytvoření přístupové cesty k lovišti,“ dodává náměstek Petr Hlubuček.
Kulturně historickou zajímavostí této revitalizace jsou nálezy objektů a keramiky z mladší doby železné – laténu, pravděpodobně se zde v blízkosti potoka nalézalo keltské sídliště.
9. 11. 2020, TZ: MHMP
Komentáře
K článku bylo přidáno 0 komentářů.
Tento článek neobsahuje žádné komentáře.
Vinohradská vodárna se probouzí k novému životu

V těchto dnech začala rekonstrukce historického vodárenského areálu z 19. století, kde vznikne osvětové centrum...
Soutěž na centrální část sídliště Červený Vrch

O nové podobě centrální části pražského sídliště Červený Vrch rozhodne architektonická soutěž.
Vzpomínkové místo Josefa Toufara a Jana Palacha

Josefa Toufara a Jana Palacha připomínají nové pamětní desky v Legerově ulici.