S Karlem Klostermannem k Hauswaldské kapli
Pro všechny, kteří chtějí prožít dovolenou v zachovalé přírodě s čistým vzduchem, průzračnými jezery a zdravými lesy, je Šumava kolem Srní dokonalým místem pro odpočinek.
Šumavské malé Lurdy, výlet k Hauswaldské kapli
Jedním z kratších výletů je i ten do šumavských Lurd. Nedaleko obce Srní leží známé poutní místo Hauswaldská kaple. Dle historických pramenů zde docházelo k uzdravení poutníků. Příběh o červeném srdci vyložil Karel Klostermann ve sbírce „V srdci šumavských hvozdů“. Jak praví pan Milan Pokorný ve svém díle o šumavských poutních místech, Hauswaldská kaple se stala pro šumavské horaly konce 19.století „šumavskými Lurdy“.
Tradice kaple, vystavěné nad Vchynicko-Tetovským kanálem poblíž Smí, vznikla na základě mnoha legend vztahujícím se k lesnímu zákoutí pod Kostelním vrchem. Les se v originále nazýval „Hauswald“, proč to tak bylo, dostupné prameny neosvětlily. Do těchto končin jezdívali do svých lesů sedláci pro dříví, ženy a děti pro lesní plodiny, chudší zde vyžínali trávu.
Ráz krajiny se zde změnil až na přelomu 18. a 19. století, od těch dob vedl po úbočí hory nový plavební kanál. A pak roku 1820 byla na Hauswaldu postavena první malá kaple. Zasvěcena byla Nanebevzetí Panny Marie, dle návrhu tehdejšího faráře. Od těch dob se vždy v polovině srpna slavila a dodnes slaví „Velká srnská pouť“. Od kostela se věřící po bohoslužbě odebrali ke kapli Panny Marie Hauswaldské, kde se sloužila další pouťová mše. Všichni účastníci dostali na závěr požehnání pod klenbou nebes s blankytnou modří. Malá kaple brzy nestačila. Mecenáš, kníže Josef Schwarzenberg, věnoval všechno potřebné stavební dříví.
O rok později, za přítomnosti téměř dvou tisíc věřících z blízkého i vzdáleného okolí byla 8. srpna 1902 nová kaple vysvěcena vikářem Dp. Himschrodtem a o týden později se slavila první pouť u nové svatyně. Na oltáři byl vzácný dar, socha Panny Marie Lurdské, patronky zázraků a uzdravení.
Hauswaldská kaple - dojdi k místu zázraků
V dobách druhé světové války nebylo na poutě času. Na místní rodáky tvrdě doléhaly válečné události, jejich blízcí se ztratili na válečném poli.
Po roce 1945 byli obyvatelé Srní a všech okolních osad německé národnosti, tedy vlastně všichni, vysídleni. Definitivní konec poutím znamenalo pak zřízení hraničního pásma. Za kanál ke kapli se oficiálně nesmělo. Přesto stále lidé přicházeli k Hauswaldu. Porušovali nařízení a přecházeli o pár metrů hranici zřízenou komunisty sice nezákonně, ale neodvolatelně. Přecházeli jakousi imaginární hranici, aby mohli ke kapli.
V roce 1957, když vznikal vojenský prostor, byla Hauswaldská kaple příslušníky Československé lidové armády podminována a odstřelena. Občanské sdružení Karel Klostermann - spisovatel Šumavy, iniciovalo vypracování návrhu na revitalizaci Hauswaldské kaple. Na projektu se výtvarně podílí klatovský sochař Václav Fiala a architektonicky Karel Janda ze Sušice.
Možná zázračnost Hauswaldské kaple tkví v energii, čistém vzduchu, pramenité vodě a v šumění větru, který uspěchaný člověk najednou vnímá jinak než ve městě.
Ubytování v Srní, Šumava
Ubytujte se v jednom z nejlépe vybavených hotelů na Šumavě, Hotelu Srní****. Hotely Srníjsou se svým ojedinělým relaxačním, sportovním i konferenčním zázemím a vynikající polohou ideálním místem pro strávení aktivní rodinné dovolené nebo uspořádání firemní akce, školení, konference nebo kongresu. Výlet k místu zázraků od Hotelu Srní je dlouhý 7 km, tam i zpět, probíhá po zpevněných cestách a je značen turistickými značkami.
Během dne absolvujte výlety do blízkého i vzdálenějšího okolí. Na cestu je možné se vydat jak pěšky, tak na kole, koni, či lodi. Zvlášť cyklistické vyjížďky jsou tady populární. Večer, nebo když je venku zamračeno, využijete jedinečné zázemí Hotelu Srní s 25 metrovým bazénem.
Hotely Srní
Srní 117, 341 92 Kašperské Hory
Tel.: 376 599 212
E-mail: rezervace@hotely-srni.cz
Komentáře
K článku bylo přidáno 0 komentářů.
Tento článek neobsahuje žádné komentáře.
Průzkum z Národního parku Šumava
Celkem 8 z 10 obyvatel národního parku se považuje za milovníka šumavské přírody a 66 % obyvatel si myslí, že turismus...
Z Prahy přímým spojem do hlavního města Litvy
Společnost airBaltic spustí přímou linku do hlavního a největšího města Litvy Vilniusu, kam bude od 30. března...
Zažijte dovolenou jinak
Monumentální pyramidy v Gíze, drsné stepi Mongolska i do oblak šplhající mrakodrapy Rijádu.
Bezpečná jízda na cestách doma i v zahraničí
Několik dobrých rad odborníků pro bezpečné a plynulé cestování.