Šátky a šátečky, nová výstava v Národopisném muzeu

V sobotu 1. července 2023 se v Národopisném muzeu Národního muzea v Kinského zahradě otevírá výstava s názvem Šátky a šátečky, která návštěvníkům představí část bohaté textilní sbírky Etnografického oddělení Národního muzea.

Ta obsahuje nejrůznější šátky a šátečky městské a lidové provenience, z nichž některé svým výjimečným provedením a technikou právem náleží mezi evropské a celosvětové unikáty. Návštěvníci se tak mohou těšit na nádherné vyšívané šátky z 18. století, jimž se zásluhou precizní práce restaurátorek textilu Národního muzea vrátila jejich původní krása.

Unikátem, na který se návštěvníci výstavy mohou těšit, je křestní šátek s výšivkou z roku 1784, který získala Josefa Náprstková či ručně batikovaný šátek paní Marie Husarové z Kremže u Českého Krumlova, pocházející z roku 1955. Její batikované šátky měly velký úspěch na světových výstavách v Bruselu či Paříži. Velmi zajímavé jsou také zmenšené modely uvázaných šátků z Moravy, které byly součástí Národopisné výstavy českoslovanské v roce 1895 v Praze nebo šátek pro nevěstu, získaný v Bosně historicky první českou lékařkou Bohuslavou Keckovou. Perličkou pro obdivovatele Boženy Němcové je replika jejího šátku z 19. století.

Výstava také ukáže, že nejde historicky výhradně o ženský módní doplněk, ale že je šátek i praktickou součástí mužského oděvu či tradičního moravského kroje. Různé způsoby uvazování šátků mají navíc bohatou historii, za kterou stojí náboženské a praktické důvody.

Šátky a šátečky budou v Národopisném muzeu k vidění do konce srpna příštího roku. Výstava bude doprovázena zajímavými přednáškami a kurzy.

30. 6. 2023, TZ: Národní muzeum

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Vinohradská vodárna se probouzí k novému životu

HYDROPOLIS /ÚMČ Praha 10

V těchto dnech začala rekonstrukce historického vodárenského areálu z 19. století, kde vznikne osvětové centrum...

Soutěž na centrální část sídliště Červený Vrch

Červený Vrch/ÚMČ Praha 6

O nové podobě centrální části pražského sídliště Červený Vrch rozhodne architektonická soutěž.

Praha má po 74 letech novou vozovnu

Foto: DPP - Petr Hejna

Do Hloubětína se ode dneška vrací tramvaje.

Vzpomínkové místo Josefa Toufara a Jana Palacha

Foto: ÚMČ Praha 2

Josefa Toufara a Jana Palacha připomínají nové pamětní desky v Legerově ulici.

reklama reklama
reklama reklama