Skleněný svět Václava Ciglera na Trojském zámku a v jeho zahradách
Exteriér a interiér Trojského zámku představuje dílo významného umělce, který v mnoha směrech překračuje hranice sklářské tvorby a dotýká se řady environmentálních i architektonických problémů.
Je průkopníkem v uplatnění optického skla, které vtáhl do světa umění z technického a vědeckého prostředí. Tato metoda mu umožnila vytvářet objekty, které okolní svět opticky absorbují a dynamizují. Světelně-kinetický moment je tak trvalou součástí celé řady jeho prací, ať už jej zprostředkovává sklo, leštěný kov, nebo vodní hladina, nebo všechna média společně.
Václav Cigler (*1929) založil speciální ateliér Sklo v architektuře na VŠVU v Bratislavě v roce 1965, který po léta vedl. Toto zaměření také do značné míry charakterizuje jeho nejdůležitější sféru zájmu. Věnuje se však intenzivně i drobnějším uměleckým formám, např. osvětlení a šperku. Výstava v Troji však klade důraz na interakci s barokním prostředím zámku a jeho zahrad. Uplatňují se zde v nových souvislostech díla už existující i nově realizovaná k této příležitosti.
Kontakty: Václav Cigler: Tady a teď, výstava potrvá do 1. Listopadu 2015, Galerie hlavního města Prahy - Zámek Troja, Praha 7. Výstava potrvá do 1. listopadu 2015.
Komentáře
K článku bylo přidáno 0 komentářů.
Tento článek neobsahuje žádné komentáře.
Vinohradská vodárna se probouzí k novému životu

V těchto dnech začala rekonstrukce historického vodárenského areálu z 19. století, kde vznikne osvětové centrum...
Soutěž na centrální část sídliště Červený Vrch

O nové podobě centrální části pražského sídliště Červený Vrch rozhodne architektonická soutěž.
Vzpomínkové místo Josefa Toufara a Jana Palacha

Josefa Toufara a Jana Palacha připomínají nové pamětní desky v Legerově ulici.