Sněmovna dala zelenou pokračování Pětadvacítky

V Poslanecké sněmovně prošel druhým a třetím čtením návrh novely zákona o kompenzačním bonusu pro OSVČ zasažené koronavirem. Finanční správa vyplatila již 6,5 miliardy korun.

Sněmovna tak posvětila návrh na pokračování programu Pětadvacítka, který v pondělí 20. dubna předložilo Ministerstvo financí a schválila vláda. Novela zákona má za cíl dále zmírňovat negativní dopady epidemie koronaviru na OSVČ v důsledku trvání vládních omezení. Zajistí prodloužení přímé podpory pro poškozené OSVČ s výjimkou těch, které jsou účastny na nemocenském pojištění jako zaměstnanci. Na základě přijatého poslaneckého pozměňovacího návrhu se přitom nově nebude přihlížet k zaměstnání spočívajícímu v pedagogické činnosti.

Novela zákona vychází z platných parametrů stávající Pětadvacítky a zachován zůstává okruh žadatelů (s výjimkou pedagogů). Stejně jednoduchá zůstává i žádost. Podnikateli stačí pro vyplacení kompenzačního bonusu vyplnit jednostránkovou žádost a čestné prohlášení potvrzující, že splňuje zákonem stanovené podmínky. Přímá podpora bude i nadále poskytována formou kompenzačního bonusu ve výši 500 korun denně, a to za další bonusové období od 1. května do 8. června, což odpovídá nejzazšímu datu otevření provozoven podle platného vládního harmonogramu uvolňování podnikatelských aktivit. V plné výši tedy bude možné nově žádat o podporu v maximální výši 19 500 Kč.

„Jsem si vědoma toho, že ponecháme-li živnostníkům zavřenou provozovnu až do května nebo dokonce začátku června, nemůžeme je nechat bez další finanční podpory. Prioritou i nadále zůstává jednoduchost, rychlost a administrativní nenáročnost požádání a vyplacení peněz poškozeným," uvedla ministryně financí Alena Schillerová a dodává: „Stejně jako první Pětadvacítku jsme i tuto novelu aktivně konzultovali s odbornými podnikatelskými svazy a komorami."

S ohledem na nemožnost predikovat, zda nebude nutné ponechat část vládních opatření v platnosti i po 8. červnu, navrhuje Ministerstvo financí umožnit novelou zákona i třetí bonusové období nejdéle do 31. srpna 2020, které by mohlo být následně stanoveno nařízením vlády. Třetí bonusové období bude moci případně zahrnovat pouze ty dny, kdy nadále potrvají krizová opatření omezující zcela nebo zčásti výkon samostatné výdělečné činnosti.

Dopady prodlouženého bonusového období do 8. června 2020 na státní rozpočet se s ohledem na původní odhad 700 tisíc OSVČ předpokládají v maximální výši 13,6 mld. Kč. V praxi nicméně ne všechny tyto osoby jsou i nadále postiženy krizovými opatřeními, a nesplňují tak podmínky pro poskytnutí druhého kompenzačního bonusu. Reálný dopad tedy zřejmě bude nižší.

23. 4. 2020; TZ: MF ČR

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Jednodušší cesta k národním dotacím

Ilustrační foto: Praha Press

Ministerstvo zemědělství už většinu z nich vyplácí formou sazeb.

Zvýšení šance na vylíhnutí zdravého kuřete

Ilustrační foto: pixabay.com

Pokles líhnivosti ze skladovaných vajec v líhňařských provozovnách je možné eliminovat jejich průběžným zahříváním.

Příčiny stresu u rostlin pomůže odhalit umělá inteligence

Foto: VŠB-TUO, Ostrava

Vědci z Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO, tým Signal Lab pod vedením Radka Martinka, se zapojili do výzkumu,...

Na péči o krajinu a rozvoj venkova půjde 2,6 miliardy korun

Ilustrační foto: pixabay.com

Ministr Výborný schválil pravidla pro dotace na pozemkové úpravy.

reklama
reklama reklama reklama