Solární kolektory a solární soustavy
Aktuálním tématem těchto dní jsou možné úspory elektrické energie. V našich zeměpisných šířkách můžeme počítat s využíváním sluneční energie ať k ohřevu vody nebo k přitápění. Solární kolektory se tak stávají důležitou součástí mnoha rodinných domů.
Každý, kdo chce toto řešení využít, musí se nejprve rozhodnout, jaký typ kolektoru je pro jeho potřebu vhodný. Co všechno bude mít za úkol ohřát? V našem prostředí se používají solární kolektory především pro ohřev vody, eventuelně pro přitápění, kdy ohříváme vodu v ústředním topení.
Různé kolektory slouží k různým účelům
Základním kritériem pro volbu vhodného typu solárního kolektoru je otázka, jaké výsledné teploty potřebujeme dosáhnout. Jaký je rozdíl mezi teplotou venkovního okolí a teplotou kolektoru, přímo závislém na intenzitě slunečního záření? Pro sezónní ohřev vody ve venkovním bazénu je vhodný nekrytý plastový absorbér nebo plochý neselektivní kolektor. Na podporu vytápění v domě jsou zapotřebí ploché selektivní kolektory. V energeticky úsporných domech jsou vhodné vakuové ploché nebo trubicové kolektory.
Co budeme ohřívat?
Pro rozhodování je velmi důležité si uvědomit, zda budeme ohřívat vodu pro venkovní bazén v létě nebo budeme používat kolektor pro ohřev vody i v zimních měsících. Důležitá je optická účinnost a tepelné ztráty například ve větrných lokalitách, jaké jsou klimatické podmínky během roku.
Pro ohřev užitkové vody zhruba na 40°C lze použít kolektor s neselektivním povrchem a jedním zasklením pro snížení tepelných ztrát. Pro znatelné zvýšení účinnosti se používají kolektory vakuové, které jsou dražší. Pro vytápění, kde potřebujeme teplotu do 80°C, je potřebný kolektor se selektivním povrchem. Vakuové kolektory jsou vhodné při potřebě teplot kolem 100°C.
Kam kolektor umístíme?
Kromě již zmíněných klimatických podmínek je důležitým hlediskem umístění kolektorů. Nejčastější variantou je umístění na střechu. Možnosti montáže, uchycení háků, propojení a připojení je vždy technicky individuální.
Kolektorové pole lze obvykle uchytit standardním způsobem speciálními kolektorovými sadami. Na střechu objektu se volí kolektorové sady podle její krytiny. Optimální sklon, využitelná plocha, orientace, to vše rozhoduje o získání maximální energie a minimálních ztrátách. Výběr kolektoru to ovlivňuje. Například vakuové kolektory jsou schopny pracovat i při nízké úrovni záření a zatažené obloze. V neposlední řadě je nutné přihlížet k estetickému umístění kolektoru na stavebním prvku, aby pohledově splýval se střechou.
Ekonomická návratnost, využitelnost, životnost
Solární kolektory jsou podle odborníků nejlepší ploché, a z kvalitních materiálů. Sklo musí být propustné s dobrou samočistící schopností od prachu a sněhu. Kolektory musí být optimálně zakrytovány, aby snižovaly ztráty a nedocházelo k tepelným mostům. Konstrukce musí být odolná vůči atmosférickým podmínkám, nutná je dokonalá izolace na bocích.
Vždy využívejte certifikované kolektory a proškolené montážní firmy, které vás seznámí s obsluhou zařízení. I v tomto případě je potřeba s dodavatelskou firmou spolupracovat od okamžiku návrhu až po předání díla k užívání.
Ploché solární kolektory od firmy SVOBODA a spol.
Jsme tradiční česká rodinná firma, která vznikla v roce 1991 na podnět členů rodiny a začala se zabývat výrobou klasických plochých slunečních resp. solárních kolektorů. Za 19 let existence firmy dodávají naše solární systémy tepelnou energii již více než 360 domácnostem.
První kolektory se vyráběly v rozměru 0,75m x 1,5m o ploše 0,86m2 se selektivním solárním lakem. Bylo jich vyrobeno 1200 ks a můžete se s nimi setkat nejen u nás ale i v SRN, Rakousku, Chorvatsku a dalších zemích.
Celosvětový trend nás přiměl k výrobě nového rozměru o ploše 2,018m2 se selektivní vrstvou. Tento kolektor vychází z původní koncepce UV stabilizované plastové vany izolované minerální vlnou a zasklívané do hliníkových eloxovaných lišt kaleným solárním sklem.
Námi takto konstruovaný obal kolektoru přispívá k dokonalejší izolaci než tradiční hliníkové vany ostatních výrobců. Firma BUDERUS přichází s takto koncipovanou vanou teprve po roce 2000. Použitím celoměděného absorbéru s vysoce selektivní vrstvou Sunselect Eta-plus od firmy Bluetec jsme se zařadili výkonově mezi high-end ploché kolektory.
V součastné době se náš kolektor používá jak na šikmých a plochých střechách, tak i při svislých montážích na fasádách. Pomocí slunečního kolektoru SK 218 FreeSun ušetříte až 70% nákladů při ohřevu teplé užitkové vody, technologické vody, a 30% nákladů na vytápění. Výrobek je srovnatelný svou účinností s nejlepšími evropskými výrobky.
Kontakty:
SVOBODA a spol.
Chelčického 328, 500 02 Hradec Králové
Tel.: 777 240 363, 495 531 752
E-mail: svobodaaspol@seznam.cz
Komentáře
K článku bylo přidáno 0 komentářů.
Tento článek neobsahuje žádné komentáře.
Získávání geotermální energie z tunelu metra
Geotermální energie z metra D bude využita pro vytápění nové výstavby na Nových Dvorech.
Program Oprav dům po babičce
Zvýšil zájem o podporu komplexních renovací neúsporných rodinných domů.
V Praze vznikne nové hřiště
Praha 1 zahajuje práce na projektu venkovního workoutového hřiště ve Vlašské ulici.
Tunel Mrázovka slaví 20 let od otevření
Dnes si připomínáme významné jubileum – dvacáté výročí otevření automobilového tunelu Mrázovka.