Světové unikáty a umělecká historická díla kartografie představuje výstava Poklady mapové sbírky

Mapová sbírka Přírodovědecké fakulty UK pořádá za podpory Ministerstva kultury ČR výstavu Poklady mapové sbírky. Expozice ukazuje unikátní mapy, atlasy a glóby, které nejsou běžně dostupné. Celý soubor kartografických exponátů bude v této podobě vůbec poprvé prezentován veřejnosti.

Od plánu obléhání Malty Turky až po Země koruny české

Expozice představuje nově objevené světové unikáty ze sbírky, zejména Gijsbertsonovu mapu Evropy, De Witovu mapu Německa a Camociův plán obléhání Malty Turky.

Výstava představuje díla významná pro nejstarší historickou kartografii Evropy, například římské, arabské a nejrůznější středověké mapy. Zvláštní postavení zaujímají kartografická bohemika.  Představeny budou mapy a dokumenty zachycující starobylost a celistvost Zemí koruny české po řadu staletí (např. díla Klaudyána, Crigingera, Aretina, Podolského, Vogta, Kreibicha, Fabricia, Komenského i Helwiga či Kosmografie česká od humanisty Zikmunda z Puchova).

Vogt, Mauritius, Nová mapa Království českého, 1712, zdroj: Mapová sbírka Přírodovědecké fakulty UK

Mapová sbírka vlastní také mnohé unikátní a originální renesanční mapy. Pochlubit se může mimo jiné světovým unikátem 2. vydání mapy z roku 1565 od Francesca Giovanniho Camocia, který na ní zachytil dobývání Malty Turky.

Zlatý věk kartografie

Těžištěm výstavy jsou nizozemští mistři zlatého věku kartografie z přelomu 16. a 17. století. Byli mezi nimi rytci i výborní tiskaři a vyznačovali se znalostí geografie. Museli mít přehled o nových zámořských objevech, široké vzdělání, ale i značné umělecké schopnosti, v nichž se vyrovnali dobovým mistrům světového malířství. Celé rodinné klany často střežily tiskové desky jako rodinné zlato.

Historické mapy, atlasy, glóby - milovníci umění a historie si přijdou na své

Pravděpodobně největšími poklady výstavy jsou ve sbírce nově objevené, veřejnosti zcela neznámé nástěnné mapy, které byly nedávno restaurovány – mapa Německa od Frederika de Wita a mapa Evropy od Everta Gijsbertsona. Dokonce ani jeden z největších odborníků na nizozemskou kartografii 16. a 17. století, profesor Günter Schülder, působící nyní na univerzitě v Amsterdamu, netušil nic o jejich existencí a obratem přijel do Prahy mapy  prozkoumat.

Mercator, Gerhard, mapa Arktidy z Atlasu Gerharda Mercatora, 1631, zdroj: Mapová sbírka Přírodovědecké fakulty UK

Výstava představuje originální soubor děl, který byl očím veřejnosti dosud skryt. Je určena milovníkům geografie, historie, kartografie, ale i výtvarného umění, grafiky a řemesel. To vše staré mapy, atlasy i glóby představují a zahrnují.

TZ: Přírodovědecká fakulta UK

Výstava potrvá do 31. 7. 2014, po-pá 9,00-18,00 hod.

Světové unikáty a umělecká historická díla kartografie představuje výstava Poklady mapové sbírky

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Vinohradská vodárna se probouzí k novému životu

HYDROPOLIS /ÚMČ Praha 10

V těchto dnech začala rekonstrukce historického vodárenského areálu z 19. století, kde vznikne osvětové centrum...

Soutěž na centrální část sídliště Červený Vrch

Červený Vrch/ÚMČ Praha 6

O nové podobě centrální části pražského sídliště Červený Vrch rozhodne architektonická soutěž.

Praha má po 74 letech novou vozovnu

Foto: DPP - Petr Hejna

Do Hloubětína se ode dneška vrací tramvaje.

Vzpomínkové místo Josefa Toufara a Jana Palacha

Foto: ÚMČ Praha 2

Josefa Toufara a Jana Palacha připomínají nové pamětní desky v Legerově ulici.

reklama reklama
reklama reklama