Thunovský palác v proměnách staletí představuje nová výstava

Stavební vývoj Thunovského paláce a jeho uměleckou výzdobu vůbec poprvé detailně mapuje výstava v kuloárech Poslanecké sněmovny. Dnes ji slavnostně otevřela první místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Věra Kovářová.

Díky své dlouhé historii, kdy byl svědkem mnoha důležitých okamžiků parlamentního vývoje, je Thunovský palác symbolem českého sněmovnictví. Poslanci zde zasedají již více než sto padesát let. Parlamentní život se totiž v Thunovském paláci začal rozvíjet už na počátku 60. let 19. století, kdy byl hlavní sál adaptován pro zasedání českého zemského sněmu.

Prostřednictvím původních stavebních plánů, archivních fotografií a dobových uměleckých děl přináší výstava unikátní pohled na sídlo Poslanecké sněmovny, jehož historii mapuje od 17. století do současnosti. Přibližuje například až v poslední době doceněnou tvorbu předních českých umělců konce 20. století. Sněmovnu dodnes zdobí svítidla od Vladimíra Procházky, gobelíny od Alexandry Rudové, zrcadlové stěny od Rudolfa Jurnikla nebo monumentální socha lva od Stanislava Hanzíka. Právě A. Rudová a V. Procházka se také vernisáže zúčastnili. Naproti tomu dílo slavného sklářského výtvarníka Stanislava Libenského můžeme dnes vidět jen na fotografiích, protože fyzický stav plastiky neumožňuje její vystavení.

Málokdy výstavu v předsálí hlavního jednacího sálu Sněmovny doplňují trojrozměrné exponáty. Nyní si návštěvníci mohou prohlédnout originální žardiniéry od sklářské výtvarnice Ivany Houserové. Druhým trojrozměrným exponátem této výstavy – a přitom vlastně trvalou součástí prostoru foyer - jsou stropní svítidla, která ve spolupráci s architektem Tomášem Šantavým navrhl sklářský výtvarník a designér světového významu František Vízner.

Další zajímavostí jsou srovnávací řady fotografií různých sálů, dvorů i architektonických detailů. Některá místa bezpečně poznáte, jiná se ale za více než sto let změnila skoro k nepoznání. Dnes ve Sněmovně už neuvidíme například stupačku na koně, která bývala na dvorku vedle dnešního novinářského atria. Ve sněmovních kuloárech dnes také nevidíme mramorové sloupy, které tam byly až do 80. let. A schodiště na dvoře u hlavního vchodu dávno nahradila kompozice sochy a pískovcové stěny se zemskými znaky.

Výstavu připravila odborná pracoviště Kanceláře Poslanecké sněmovny z fondů a sbírek Archivu Poslanecké sněmovny, Národního archivu a dalších významných paměťových institucí.

Novou výstavu si budou moci prohlédnout návštěvníci, kteří se do Sněmovny přijdou podívat v neděli 8. května, kdy se bude konat Den otevřených dveří.

27. 4. 2022; TZ: Parlament ČR

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Pražský vítěz Adapterra Awards 2024

Pavilon environmentálních studií ČZU Autor: Nadace Partnerství – Adapterra Awards (Vojta Herout)

Zvítězila budova pro výzkum i výuku s fasádou osázenou tisíci rostlinami.

Výstava Ženy na bojištích

Výstava Ženy na bojištích/VHÚ

U průchodu Armádním muzeem od cyklostezky je volně přístupná výstava Ženy na bojištích a v zázemí.

Výstava Olympijské příběhy v Praze

Výstava Olympijské příběhy/ Národní muzeum

Výstavou Olympijské příběhy připomene Národní muzeum úspěchy českých sportovců za posledních více než 100...

Letečtí záchranáři mají v Praze novou moderní základnu

z otevření nové základny leteckých záchranářů v Praze Ruzyni Autor: MHMP

Byli unikátem na území tehdejšího Československa a po více jak 37 letech od prvního vzletu nyní letečtí záchranáři,...

reklama reklama
reklama reklama