V Praze se na stavební povolení čeká 3 roky

V Centru architektury a městského plánování (CAMP) proběhlo setkání, na kterém odborníci diskutovali problémy stavebního zákona. Kromě navrhovaných řešení zaznělo i alarmující srovnání Prahy s ostatními světovými metropolemi.

V pátek 7. září 2018 se v CAMPu konal seminář zaměřený na problematiku stavebního práva v České republice a jeho vlivu na pražské prostředí. Odborníci diskutovali o roztříštěnosti správy hl. m. Prahy, délce lhůty pro získání stavebního povolení, nedostatku vzájemné důvěry mezi aktéry a neschopnosti koordinované spolupráce napříč různými úrovněmi správy.

„Já jsem velice ráda, že IPR našel odvahu o tomto problému mluvit. Je to zásadní téma, které je potřeba otevřít a v příštích letech ho řešit. Je nemyslitelné, aby jednotlivec nebo firma přistupovali k projektům tak, že stavební povolení dostanou minimálně za tři roky, nebo že se toho ani nedožijí," říká s nadsázkou Adriana Krnáčová, primátorka hlavního města Prahy.

Hned na úvod semináře bylo zdůrazněno, že jde ze strany plánovačů města o skutečné volání o pomoc. Lhůta pro získání všech povolení k menší stavbě činí totiž v Česku 247 dní, což nás řadí až na 127. místo v porovnání s ostatními zeměmi. Doba mezi vydáním územního rozhodnutí a stavebního povolení na bytový dům trvá pak v Praze v průměru 1103 dní. Časová náročnost je pak přímo úměrná té finanční, která je hlavně v hlavním městě extrémní.

„Jasně se ukazuje, že opakující se opravování stavebního zákona nestačí. Potřebujeme prostě nový, který bude odpovídat potřebám měst a obcí v 21. století," říká ředitel IPR Ondřej Boháč.

14. 9. 2018; TZ: IPR Praha

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Vinohradská vodárna se probouzí k novému životu

HYDROPOLIS /ÚMČ Praha 10

V těchto dnech začala rekonstrukce historického vodárenského areálu z 19. století, kde vznikne osvětové centrum...

Soutěž na centrální část sídliště Červený Vrch

Červený Vrch/ÚMČ Praha 6

O nové podobě centrální části pražského sídliště Červený Vrch rozhodne architektonická soutěž.

Praha má po 74 letech novou vozovnu

Foto: DPP - Petr Hejna

Do Hloubětína se ode dneška vrací tramvaje.

Vzpomínkové místo Josefa Toufara a Jana Palacha

Foto: ÚMČ Praha 2

Josefa Toufara a Jana Palacha připomínají nové pamětní desky v Legerově ulici.

reklama reklama
reklama reklama