V Praze se testuje nejmenší kardiostimulátor na světě

Kardiologický tým profesora Petra Neužila v Nemocnici Na Homolce úspěšně prošel náročným auditem amerického Úřadu pro potraviny a léčiva, který je nejvyšší autoritou Spojených států zodpovědnou mimo jiné i za kontrolu lékařských přístrojů.

Audit se týkal provedení klinické studie přínosů nejmenšího kardiostimulátoru na světě Medtronic Micra. Tým profesora Neužila patří mezi úzkou špičku celosvětově nejúspěšnějších kardiocenter v oblasti přínosů, hladkého průběhu operací i následné adaptace pacientů. Podrobný audit nyní zkoumal správnost realizace studie a relevantnost výsledků a pro Nemocnici Na Homolce skončil s vynikajícím závěrem.

Fungování kardiostimulátoru bylo v Praze zkoumáno v celosvětovém srovnání na velmi vysokém počtu 43 pacientů a výsledky z Homolky byly natolik mimořádné, že se je rozhodl prověřit i americký Úřad pro potraviny a léčiva (FDA). Ten u studie figuroval jako hlavní dozorový orgán. Přímo na místě ale mohl jen potvrdit data, která tým z Homolky prezentoval ve své zprávě.

„Musím vyjádřit své velké díky a respekt celému našemu týmu, který byl složen ze špičkových profesionálů, což potvrzuje už to, že si nás Medtronic pro testování vybral a FDA tento výběr schválil. Navíc se nám ale podařilo skvěle obstát v celosvětové konkurenci," řekl k úspěchu českých lékařů profesor Neužil.

Na studii společnosti Medtronic se podílelo na 70 různých institucí po celém světě, které pacientům implantovaly na 600 zařízení Medtronic Micra a následně tyto pacienty rok sledovaly.

Prof. MUDr. Petr Neužil, CSc., FECS, primář Kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce, foto Nemocnice Na Homolce

Hlavní přínos leží podle pražských lékařů v nové technologii, která miniaturizuje kardiostimulátor a dovoluje mu fungovat bez vodičů elektrod, které se zavádějí přes podklíčkovou žílu do srdce a jsou nejslabším článkem současných kardiostimulačních systémů.

„U nového miniaturního kardiostimulátoru MICRA všechny potenciální komplikace souvisejí s možným uvolněním přístroje z daného místa v srdci nebo narušením stěny srdce zaváděcím katetrem. Pro pacienta by představovaly asi nejrizikovější momenty celé implantace. Nakonec se však potvrdila funkčnost a bezpečnost nového konceptu, který navíc vzhledem k minimálnímu počtu nežádoucích komplikací výrazně zvýšil bezpečnost implantace ve srovnání s analogickými staršími přístroji," dodává profesor Neužil.

TZ: Nemocnice Na Homolce

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Pražský vítěz Adapterra Awards 2024

Pavilon environmentálních studií ČZU Autor: Nadace Partnerství – Adapterra Awards (Vojta Herout)

Zvítězila budova pro výzkum i výuku s fasádou osázenou tisíci rostlinami.

Výstava Ženy na bojištích

Výstava Ženy na bojištích/VHÚ

U průchodu Armádním muzeem od cyklostezky je volně přístupná výstava Ženy na bojištích a v zázemí.

Výstava Olympijské příběhy v Praze

Výstava Olympijské příběhy/ Národní muzeum

Výstavou Olympijské příběhy připomene Národní muzeum úspěchy českých sportovců za posledních více než 100...

Letečtí záchranáři mají v Praze novou moderní základnu

z otevření nové základny leteckých záchranářů v Praze Ruzyni Autor: MHMP

Byli unikátem na území tehdejšího Československa a po více jak 37 letech od prvního vzletu nyní letečtí záchranáři,...

reklama reklama
reklama reklama