V Praze začala ojedinělá výstava „Terakotová armáda a první čínský císař“
Na pražském Výstavišti byla zahájena impozantní výstava nabízející dosud nejrozsáhlejší rekonstrukci proslulého mauzolea prvního čínského císaře Čchina, které je považováno za osmý div světa a jeden z největších archeologických objevů 20. století.
Výstava „Terakotová armáda a první čínský císař" je unikátním výletem do starověké Číny a navíc nebyla dosud nikde k vidění, svoji světovou pouť zahájí právě v Praze. Na ploše o rozměru 1800 m2 bude prezentováno přes 300 replik soch terakotového vojska, včetně vozů či koní, a bronzových zbraní, které byly ručně a s důrazem na detail a maximální možnou shodu s originálem vyrobeny v Číně - ve stejném regionu, ve kterém bylo mauzoleum nalezeno.
Další část výstavy nabídne bližší seznámení se sochami – se všemi prvky charakterizujícími hodnost každého vojáka, kterou dokládá typ účesu, brnění či založení rukou a s jejich původním barevným vyhotovením, které se na originálech dochovalo jen zcela nepatrně.
S objevem hrobky či životem prvního čínského císaře se návštěvníci mohou seznámit i prostřednictvím projekcí dokumentárních filmů na velkých obrazovkách či audioprůvodce. Působivost celé výstavy umocní nejen audio-vizuální a světelné instalace, ale i její samotná konstrukce.
Terakotová armáda prvního čínského císaře
Císař Čchin (původně Čeng) byl prvním vládcem dynastie Čchin, který žil ve třetím století před naším letopočtem. Jako první sjednotil Čínu, zavedl jednotnou měnu i znaky písma. Stavba jeho hrobky trvala celých 36 let, po které Číně vládl (246-210 před naším letopočtem) a na jejím vzniku se podílelo před 720 000 lidí.
Mauzoleum, které bylo objeveno náhodně při výkopu studny v roce 1974 třemi farmáři, se nalézá poblíž čínského města Si-an a celková plocha areálu zabírá přes 56 km2. Jeho nejznámější částí jsou tři podzemní jámy, ve kterých se nalézá vojsko vyrobené z terakotové hlíny čítající 8000 vojáků, 150 válečných vozů a 670 odeslaných nebo zapřažených koní.
Samotná císařova hrobka nebyla z důvodu obav archeologů o její poškození dosud odkryta. Vzhledem k obrovskému historickému významu byla hrobka prvního císaře v roce 1987 zařazena na seznam světového dědictví Unesco.
Vstupenky na výstavu, která bude umístěna do Křižíkova pavilónu E, jsou v prodeji v síti Ticketpro, více informací naleznete na www.terakotova-armada.cz.
Komentáře
K článku bylo přidáno 0 komentářů.
Tento článek neobsahuje žádné komentáře.
Pražský vítěz Adapterra Awards 2024
Zvítězila budova pro výzkum i výuku s fasádou osázenou tisíci rostlinami.
Výstava Ženy na bojištích
U průchodu Armádním muzeem od cyklostezky je volně přístupná výstava Ženy na bojištích a v zázemí.
Výstava Olympijské příběhy v Praze
Výstavou Olympijské příběhy připomene Národní muzeum úspěchy českých sportovců za posledních více než 100...
Letečtí záchranáři mají v Praze novou moderní základnu
Byli unikátem na území tehdejšího Československa a po více jak 37 letech od prvního vzletu nyní letečtí záchranáři,...