V projektech ÚMČ Praha 3 jsou zapojeni občané
Do participace se znovu zapojí obyvatelé, podnikatelé i školy.
Místní letos ovlivní například revitalizaci parčíku na Ohradě a zavádění zón s omezenou rychlostí. Pokračovat budou i komunitní projekty.
Zájem obyvatel Trojky o plánování budoucnosti veřejného prostoru rok od roku roste — loni se do anket pořádaných v rámci participačních projektů zapojilo přes pět tisíc lidí. Radnice tak podporuje komunitní život a současně zohledňuje potřeby místních obyvatel, ale i podnikatelů nebo zástupců spolků a organizací.
Potřeby lidí, kteří daný prostor dlouhodobě obývají nebo užívají, zjišťuje radnice nejen prostřednictvím anket a veřejných setkání, ale i reprezentativními průzkumy. Každý projekt tak lze připomínkovat opakovaně v různých fázích a různou formou. Podle Pavla Křečka takový přístup šetří čas i peníze, protože všechny konfliktní body jsou řešeny už během přípravy. To se týká i parku na Ohradě, o jehož budoucí podobě se má rozhodnout v příštích měsících.
„Anketa ukázala, že místní podporují na Ohradě zřízení farmářských trhů. Momentálně prověřujeme technickou proveditelnost takového řešení,“ upřesňuje koordinátor participace pro Prahu 3 Karel Světlík.
O průzkum se opírá taky zájem obyvatel rezidenčních oblastí o omezení rychlosti projíždějících řidičů na 30 km/h. Participační setkání ohledně zavedení takzvané zóny 30 v okolí vinohradské nemocnice je v plánu na jaro. Šanci ovlivnit zdejší kolorit bude mít veřejnost taky v případě projektu Stromy v ulicích, který oživí Husineckou, Jeronýmovu, Rokycanovu, Biskupcovu, Viklefovu a Krásovu.
V oblasti podpory komunitních aktivit je nejdůležitější novinkou příručka Zábory bez zábran — jak uspořádat akci pod otevřeným nebem. Je dostupná na webu planujtrojku.cz a jejím úkolem je upozornit na možné byrokratické překážky.
„Výhledově chceme zmapovat i vnitřní prostory, kde se dají pořádat menší komunitní akce,“ dodává komunitní koordinátorka Vendula Guhová.
Užitečnou službou pro jejich pořadatele bude taky nekomerční půjčovna mobiliáře, jejíž zřízení je v plánu. Na podnikatele cílí zase soutěž Můj oblíbený obchod. Navazuje na loňský ročník, ve kterém místní volili oblíbené gastronomické podniky.
Radnice se chce víc zaměřit na integraci cizinců
Momentálně jich žije na území Trojky žije kolem 30 %. Přispět by k tomu měly například otevřené sousedské snídaně v KC Vozovna. Každé z těchto setkání je orientované na určitou místní komunitu — například snídaně plánovaná na sobotu 25. února bude zaměřená na tu romskou. Přijít může kdokoliv a obvyklé přitom je, že s sebou přinese pohoštění, o něž se podělí s ostatními. Vzniká tak prostor pro neformální kontakt nejen mezi kulturami, ale i jednotlivci. Ve virtuálním světě sdružuje cizince na Praze 3 zase facebooková skupina Žižkov Culture. Další informace o participačních a komunitních aktivitách hledejte na webu planujtrojku.cz.
8. 2. 2023; TZ: ÚMČ Praha 3
Komentáře
K článku bylo přidáno 0 komentářů.
Tento článek neobsahuje žádné komentáře.
Pražský vítěz Adapterra Awards 2024
Zvítězila budova pro výzkum i výuku s fasádou osázenou tisíci rostlinami.
Výstava Ženy na bojištích
U průchodu Armádním muzeem od cyklostezky je volně přístupná výstava Ženy na bojištích a v zázemí.
Výstava Olympijské příběhy v Praze
Výstavou Olympijské příběhy připomene Národní muzeum úspěchy českých sportovců za posledních více než 100...
Letečtí záchranáři mají v Praze novou moderní základnu
Byli unikátem na území tehdejšího Československa a po více jak 37 letech od prvního vzletu nyní letečtí záchranáři,...