V roce 2030 může být Pražanů mnohem více, než se čekalo

Tempo povolování bytů však na růst nereaguje. Stavební obor se meziročně zvedl o 9,4 procenta a dařilo se zejména pozemnímu stavitelství, ale z dlouhodobého hlediska jsou hodnoty stále velmi slabé.

Počet zahájených bytů v bytových domech v Praze činil v únoru 61 bytů. Za leden a únor pak bylo dohromady zahájeno jen 97 bytů v bytových domech. Vloni bylo přitom za stejné období zahájeno o 274 bytů více.

Kde budou noví Pražané za pár let bydlet?

Podle dat IPR by se do hlavního města mělo do roku 2050 vejít 1,5 milionu obyvatel. Na konci roku 2017 to však již bylo bezmála 1,3 milionu lidí s trvalým pobytem. Průměrný roční přírůstek stěhováním činil za poslední 4 roky více než 10 tisíc obyvatel. V případě přetrvávajícího trendu lze pak odhadem dojít k tomu, že v roce 2050 (za 32 let) bude trvale žít v Praze o 100 tisíc obyvatel více, než ještě v roce 2014 odhadoval IPR. To by znamenalo ubytovat v Praze jedno okresní město velikosti Liberce či Olomouce.

V Praze je potřeba ročně 6000 nových bytů

S alarmujícím zjištěním v této souvislosti nedávno přišlo Sdružení pro architekturu a rozvoj, které se snaží oživit pozitivní a dynamický stavební rozvoj v České republice, a jehož zakládajícími členy jsou mimo jiné i přední čeští architekti, projektanti, ekonomové či odborníci na stavební legislativu. Jak uvádí sdružení ve své tiskové zprávě, podle strategického plánu hlavního města je potřeba v Praze ročně 6000 nových bytů. Jenže od roku 2010, kdy se povolování velmi zpomalilo, je v průměru ročně povolováno jen 3500 bytových jednotek. Jestliže tedy bude povolování tímto tempem pokračovat i nadále, bude v Praze v roce 2030 chybět kolem 50 tisíc bytů.

Tento tristní stav pak logicky vede k jedinému možnému důsledku. Ceny bytů v Praze lámou rekordy a bydlení v metropoli se stává nedosažitelným snem pro mnoho slušně vydělávajících rodin. Průměrná nabídková cena bytu v Praze totiž na konci roku 2017 přeskočila hranici 90 tisíc za m². Za dva roky zde ceny vzrostly o téměř 40 procent. Není tak daleko k situaci, kdy postupně kromě řidičů autobusů, učitelů či zdravotních sester nebudou v Praze moci bydlet ani zástupci ostatních důležitých profesí, kterým jejich výdělek náklady na bydlení prostě nepokryje.

TZ: 6. 4. 2018, Michaela Tomášková výkonná ředitelka Central Group a.s.

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Získávání geotermální energie z tunelu metra

Instalace potrubí pro zisk geotermální energie v tunelu Fassenhof v Německu Autor: Studie využití geotermální energie při výstavbě metra I.D v Praze///Instalace potrubí pro zisk geotermální energie

Geotermální energie z metra D bude využita pro vytápění nové výstavby na Nových Dvorech.

Program Oprav dům po babičce

Ilustrační foto: Stanislava Nopová

Zvýšil zájem o podporu komplexních renovací neúsporných rodinných domů.

V Praze vznikne nové hřiště

Foto: ÚMČ Praha 1

Praha 1 zahajuje práce na projektu venkovního workoutového hřiště ve Vlašské ulici.

Tunel Mrázovka slaví 20 let od otevření

Tunel Mrázovka/TSK Praha

Dnes si připomínáme významné jubileum – dvacáté výročí otevření automobilového tunelu Mrázovka. 

reklama
reklama reklama