Vědci z VŠB-TUO pracují na novém prostředku k ochraně dýchacích cest

Na začátku roku 2021 odstartoval společný projekt Hornicko-geologické fakulty a Fakulty bezpečnostního inženýrství VŠB-TUO, do kterého je jako partner zapojena také Fakultní nemocnice Ostrava.

Jedná se o dvouletý projekt řešený v rámci programu Bezpečnostního výzkumu Ministerstva vnitra ČR.

Vědecké týmy napříč řešitelskými pracovišti vyvíjejí prototyp mobilního modulárního ochranného prostředku dýchacích cest, které uživateli poskytnou ochranu před virovou i bakteriální nákazou v případě epidemiologických hrozeb. Konstrukce tohoto zařízení umožní také mnohem širší uplatnění například u zdravotníků a záchranných složek, nebo pro vnitronemocniční a mezinemocniční transporty pacientů mezi odbornými pracovišti.

Navrhovaný modulární ochranný prostředek bude konstruován jako tzv. polomaska, tedy ochrana pouze dýchacích cest (nos a ústa), zbytek obličeje zůstane nezakrytý. Vznikne tak účinná bariéra, která oddělí kontaminované prostředí od prostoru dýchacích cest člověka.

Opakovaně použitelná polomaska bude vyrobena z průhledného měkkého plastu, doplněna diodovým UV filtrem a s možnosti napojení na mobilní tlakovou lahev včetně plicní automatiky. Polomaska tedy bude umožňovat nejen filtraci, ale také dekontaminaci vydechovaného vzduchu, v čemž je spatřován hlavní význam při eliminaci nákazy od infikovaných jedinců.

„Lékaři tak získají funkční ochranu horních cest dýchacích pro pacienty při minimální manipulaci s maskou, čímž bude významně snížena možná kontaminace okolí potenciální infekcí,“ přibližují vědci z VŠB-TUO.

Ti budou vycházet ze svých zkušeností, které získali díky zaměření fakult.

„Na Hornicko-geologické fakultě se zaměřujeme na dýchací techniku určenou především pro důlní prostředí, na Fakultě bezpečnostního inženýrství se zaměřují na dýchací techniku určenou především pro členy záchranných složek, zejména HZS. Z tohoto důvodu plyne nejen současná spolupráce v rámci tohoto projektu,“ říká Václav Zubíček z Hornicko-geologické fakulty VŠB-TUO.

Nová polomaska má za úkol zajistit ochranu samotného uživatele, ale také ochránit před případnou kontaminací infekcí okolí.

„Vydechovaný vzduch bude bez jakýchkoliv choroboplodných bakterií či virů, projde totiž přes LED diodový filtr, který je na 99,9 procent zlikviduje,“ vysvětluje Michal Lesňák z Fakulty bezpečnostního inženýrství.

Polomaska bude hadicovým systémem napojena na dvou až třílitrovou lehkou celokovovou bezešvou tlakovou lahev, která bude doplněna plicní automatikou, čímž bude zajištěna absolutní mobilita celého systému a velká šíře využití i při transportu osob vyžadujících podporu dýchání.  

14. 4. 2021; TZ: VŠB-TUO

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Letní brigáda v lese

Ilustrační foto: Stanislava Nopová

Letní brigádu opět nabízejí Lesy ČR studentům lesnických, krajinářských a vodohospodářských oborů středních...

Učitelství informatiky pro střední školy

Ilustrační foto/VŠE

FIT ČVUT reaguje na nedostatek učitelů IT: Otevírá nový magisterský program Učitelství informatiky.

Fashion Event Dotek otevírá novou kapitolu

UTB

Milovníci módy se mohou i letos těšit na jedinečný zážitek. Už potřinácté přichází Fashion Event Dotek, studentský...

Student FBMI bádá v Antarktidě

Foto: Ing. Marek Sokol

Ing. Marek Sokol, doktorand katedry zdravotnických oborů a ochrany obyvatelstva a člen vědeckého týmu Biomechaniky...

reklama