Více než 70 % kontrolovaných e-shopů v roce 2020 porušilo zákon
Česká obchodní inspekce vyhodnotila kontroly zaměřené na dodržování právních předpisů při nabídce a prodeji zboží přes internet, které uskutečnila v průběhu roku 2020.
Česká obchodní inspekce v průběhu roku 2020 uskutečnila 1 144 kontrol e-shopů. Jejich cílem bylo ověřit dodržování povinností vyplývajících prodávajícím zejména ze zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, ale i dalších právních předpisů v dozorové působnosti České obchodní inspekce. Nedostatky zjistila při 809 kontrolách, což představuje 70,7 % z celkového počtu provedených kontrol.
Nedostatky, které byly zjištěny při kontrolách internetových obchodů, spočívaly zejména v neuvedení důležitých informací nezbytných pro odstoupení od kupní smlouvy. Dále také neinformování o rozsahu, podmínkách a způsobu uplatnění reklamace spolu s údaji o tom, kde lze reklamaci uplatnit. Internetoví prodejci také v mnoha případech neinformovali o možnosti mimosoudního řešení spotřebitelských sporů. U některých e-shopů chyběly řádné informace o výrobcích z hlediska jejich deklarovaných vlastností a doporučených způsobů bezpečného použití. Velmi často se jedná o tytéž internetové obchody, které ČOI již v minulosti kontrolovala a u nichž zjistila, že zákonem stanovené povinnosti nedodržují.
Uložená opatření
Česká obchodní inspekce na základě zjištěných porušení právních předpisů ve sledovaném období pravomocně uložila celkem 637 pokut v hodnotě 5 324 300 Kč.
Nejvyšší pokutu, ve výši 200 000 Kč, uložila v roce 2020 ČOI pravomocně za nedostatky zjištěné při kontrole (započaté v roce 2018) u společnosti Deal Extreme Czech s.r.o., která se na svých webových stránkách www.ttop.cz dopustila mimo jiné nekalých obchodních praktik spočívajících v uvedení podstatných informací o právu na odstoupení od kupní smlouvy nejasným a nejednoznačným způsobem. Firma také nezajistila, aby u výrobku zakoupeného prostřednictvím webových stránek www.ttop.cz byly uvedeny v návodu informace o použití, údržbě a nebezpečí v českém jazyce, přestože to bylo u konkrétního výrobku nezbytné. Dále například neinformovala spotřebitele řádně o podmínkách a způsobu uplatnění práv z vadného plnění, tedy „reklamaci“ zboží, a nevydala na žádost spotřebitele doklad o zakoupení.
Pokuta ve výši 100 000 Kč byla pravomocně uložena společnosti Turbado.cz s.r.o. provozující www.czechcom.cz mimo jiné za to, že internetový obchod neuvedl před vložením zboží - elektrokoloběžky v ceně 11 866 Kč - do nákupního košíku a před vyplněním kontaktních údajů podstatnou informaci, že využitím jí nabízené služby „Genius zdarma“ (prodloužení záruky na 27 měsíců) dochází automaticky k pronájmu výrobku, nikoli k jeho zakoupení, tzn. že si spotřebitel výrobek pouze pronajímá, ale nekupuje.
Stejně vysoká pokuta, tedy 100 000 Kč, která nabyla právní moci v roce 2020, byla uložena za porušení zjištěná při kontrolách provedených již v roce 2019, a to společnosti Youuu s.r.o., která na e-shopu www.rajpradla.cz prodávala zboží, následně se dopustila porušení zákona tím, že opakovaně nekomunikovala s mimosoudním řešením spotřebitelských sporů ČOI (spotřebitelé se opakovaně obraceli na mimosoudní řešení sporů s tím, že jim uhrazené zboží nebylo dodáno); přestože následně bylo společností přislíbeno vrácení peněz, ani do dne podání návrhu na zahájení mimosoudního řešení sporu ze strany spotřebitele k němu nedošlo. Dále společnost neumožnila z důvodů místa bydliště spotřebiteli provést objednávku na svých internetových stránkách www.rajpradla.sk. Jedná se o tzv. geoblocking (4. července 2019 podepsal prezident novelu zákona o ochraně spotřebitele, která reaguje na nové evropské nařízení zakazující blokování nákupů podle země kupujícího. Vládní předloha upravuje zákon tak, aby odpovídal požadavkům unijního nařízení. Jejím cílem je zajistit, aby spotřebitelé, kteří chtějí nakupovat zboží a služby v jiné zemi EU, ať už on-line nebo osobně, nebyli diskriminováni, pokud jde o přístup ke zboží či službám, cenu, podmínky prodeje či platební podmínky. Výjimkou jsou případy, kdy je to opodstatněno z důvodů, jako je DPH, nebo určité právní předpisy na ochranu veřejného zájmu).
Rizikové weby
Česká obchodní inspekce v roce 2020 přidala na seznam rizikových webů každý den jednu novou internetovou stránku (celkem 366), před kterou spotřebitele varuje především z důvodu nedodržování některých zákonných povinností a obtížné vymahatelnosti spotřebitelských práv.
Více zde: www.rizikove.cz
26.2.2021; TZ: Česká obchodní inspekce
Komentáře
K článku bylo přidáno 0 komentářů.
Tento článek neobsahuje žádné komentáře.
Kabely pro jaderné elektrárny budou bezpečnější a vydrží déle
Vyvinout silové a sdělovací kabely, které budou použitelné pro rekonstrukci nebo výstavbu nových bloků jaderných...
Pěstitele drtí levné dovozy i vrtochy počasí
Na tržbách za obiloviny a olejniny letos přijdou o 7 miliard korun.
Myslivecký zákon povede k přemnožení zvěře
Novela mysliveckého zákona, kterou mají v září projednat poslanci, vzbuzuje u zemědělců oprávněné obavy, že...
Potřebujeme novelu mysliveckého zákona
Hlavním cílem novely zákona o myslivosti, kterou připravilo Ministerstvo zemědělství, je snížit vysoké stavy spárkaté...