Víte, že Češi měli moře a byli součástí válečného námořnictva?
Národní technické muzeum připravuje výstavu „Naše moře...", která umožní nahlédnout do každodenního života námořníků Rakousko-uherského válečného námořnictva za Velké války jak na lodi, tak i na souši. Služba na moři nebo v loděnicích nebyla pro rekruty z českých zemí ničím neobvyklá.
Návštěvník bude mít možnost na bohatém fotografickém materiálu Rakousko-uherského válečného loďstva pochopit, jak byly tyto kolosy fascinující pro tehdejší Středoevropany. Velký prostor je věnován technickému pokroku, jak v samotné konstrukci, tak i ve výzbroji válečných lodí.
Historie válečného námořnictva bude prezentována zejména dobovými fotografiemi, rytinami, olejomalbami, ale i dochovanými artefakty z pozůstalostí námořníků sloužících na válečných lodích i formou částí tehdejší výzbroje a výstroje.
Výstava „Naše moře..." je pořádána v rámci projektu „Velká válka", který si má připomenout právě stoleté výročí vypuknutí světového konfliktu. Národní technické muzeum, 4. 6. – 30. 11. 2014. Více informací o projektu najdete na www.velkavalka.cz.
V pondělí 26. května bylo před budovou Národního technického muzea instalováno pobřežní dělo - 15 cm pobřežní kanón d/50 z roku 1899.
Jedná se o vzácný pokusný kanón Škodových závodů, který ve své době vynikal vysokým výkonem a skvělými parametry. Kanón má ocelovou hlaveň se šroubovým závěrem, kapalinovou brzdu a dva zpruhové vratníky uloženy na obvodu kruhové kolébky pod hlavní. Kanón byl získán do sbírek před druhou světovou válkou od Škodových závodů v Plzni.
Technická data:
Hmotnost střely: lehká střela 46 kg, těžká střela 53 kg
Počáteční rychlost: lehká střela 925 m/s, těžká střela 865 m/s
Maximální dostřel: 12 400 m
Hmotnost hlavně se závěrem: 6423 kg
Škodovy závody v Plzni se v rámci rakousko-uherské monarchie podílely na vývoji klasického hlavňového dělostřelectva. I když výrobu zahájily malorážními palubními kanóny, brzy po získání prvních zkušeností přecházely postupně na výrobu děl stále větších ráží, čehož je důkazem i 15 cm pobřežní kanón d/50 z roku 1899, dnes jediný zástupce této kategorie uložený ve sbírkách VHÚ.
Komentáře
K článku bylo přidáno 0 komentářů.
Tento článek neobsahuje žádné komentáře.
Pražský vítěz Adapterra Awards 2024
Zvítězila budova pro výzkum i výuku s fasádou osázenou tisíci rostlinami.
Výstava Ženy na bojištích
U průchodu Armádním muzeem od cyklostezky je volně přístupná výstava Ženy na bojištích a v zázemí.
Výstava Olympijské příběhy v Praze
Výstavou Olympijské příběhy připomene Národní muzeum úspěchy českých sportovců za posledních více než 100...
Letečtí záchranáři mají v Praze novou moderní základnu
Byli unikátem na území tehdejšího Československa a po více jak 37 letech od prvního vzletu nyní letečtí záchranáři,...