Vlna nachlazení a chřipka se šíří
Stejně jako každý rok, nastává období, kdy se Českou republikou začíná postupně šířit chřipková epidemie. Na začátku tohoto týdne evidoval SZÚ 1158 případů na 100 tis. obyvatel, přičemž chřipková epidemie se vyhlašuje při dosažení hranice 1500 případů.
Nakažlivé virové onemocnění většinou zaútočí s velkou razancí a pacientův zdravotní stav se výrazně zhorší během několika málo hodin. Nepříjemný průběh má i nachlazení, se kterým se během chladných měsíců setká téměř každý. Mnoho nemocných spoléhá v těchto případech na samoléčbu, která by však měla být podpořena odbornou radou zdravotníka. Zvýšení proočkovanosti obyvatelstva – neočkujete se pouze pro ochranu svého zdraví, ale i pro zdraví svých blízkých
Základem je silná imunita
Zatímco chřipka obvykle trvá 1–2 týdny a projevuje se výrazně zvýšenou teplotou až horečkou, bolestí hlavy, kloubů a svalů i celkovou slabostí, nachlazení mívá výrazně lehčí průběh po dobu několika dní až týdne. Základem prevence je především přirozené posílení imunity prostřednictvím pravidelných sportovních aktivit, otužování se a konzumace stravy bohaté na vitaminy i minerály.
Rýmu nepodceňujte a nosní kapky užívejte dle doporučení lékárníka
Mnoho lidí v zimě trpí rýmou, aniž by měli jiné příznaky nemoci. Do jisté míry se jí dá předcházet solnými roztoky s mořskou či minerální vodou, které je možné aplikovat formou spreje nebo kapek. „Roztoky jsou rozděleny podle koncentrace solné složky na isotonické a hypertonické. Isotonické obsahují nižší podíl solné složky a jsou určeny pro každodenní péči o nosní sliznici, protože ji čistí, zvlhčují a regenerují. Hypertonické přípravky s vyšším obsahem způsobují především snížení otoku sliznice a uvolnění nosu," vysvětluje tisková mluvčí ČLnK a lékárnice Mgr. Michaela Bažantová a dodává, že je důležité věnovat rýmě zvýšenou pozornost, protože může být průvodním jevem některého onemocnění.
31. 1. 2019; TZ: ČLnK
Komentáře
K článku bylo přidáno 0 komentářů.
Tento článek neobsahuje žádné komentáře.
Již 20 let mamografický screening zachraňuje životy
Mamografický screening pomohl v České republice od svého zavedení v roce 2002 odhalit téměř 62 tisíc nádorů prsu.
Denní datové souhrny ke covidu-19
Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s ÚZIS obnovuje vydávání denních datových souhrnů ke covidu-19 a chřipce.
Jak zajistit léky při mimořádné situaci?
SÚKL informuje o možnostech, jak zajistit léky v případech, kdy není možné navštívit lékaře osobně, například...
Unikátní operace mozku půlročního dítěte
Neurochirurgové z FN Brno a Univerzitní nemocnice Ženeva provedli unikátní operaci mozku půlročního dítěte.