VUT začíná s produkcí ochranných štítů na vstřikolisu
3D tiskárny vyrábějící součástky ochranných štítů nahradí na VUT rychlejší technologie vstřikolisu. Ta umožní zvýšit denní produkci až na dva tisíce kusů a vybavit více těch, kteří působí v první linii. Technici tím reagují na vysokou poptávku především ze strany zdravotníků. Hlásit se o štíty ale můžou i další zájemci.
V minulých týdnech se do 3D tisku zapojila většina fakult VUT a také CEITEC VUT. Ten slouží jako logistické místo, kde se shromažďují vytisknuté díly a hotové ochranné štíty vyrobené v sousedící digitální dílně FabLab. V posledních dnech se ale začali dobrovolníci potýkat s nedostatkem materiálu. Vědci z VUT proto začali hledat možnosti jiné a rychlejší výroby. Ve spolupráci s brněnskou firmou ACAM Solution vyrobili formu pro vstřikovací lis, který produkci štítů mnohonásobně zrychlí.
„Štít sestává ze čtyř částí, kterými jsou čelenka, brada, plexi štít a gumička. K tomu všemu přidáváme návod a samozřejmě štíty dezinfikujeme. Díky vstřikovacímu lisu zvýšíme výrobu z dvou set na přibližně dva tisíce kusů denně. Navíc budou štíty mechanicky i chemicky odolnější," uvedl Luděk Žalud z CEITEC VUT, který výrobu organizačně zaštiťuje.
Fakulta chemická do spolupráce zapojila hned několik laboratoří. V laboratoři zpracování polymerů vyrábí na vstřikovacím lisu čelenky z polypropylenu, na které se nasazuje plexisklový kryt obličeje a popruh pro uchycení na hlavě. V tomto kroku je současně vyroben i druhý pevný díl, a to vyztužení spodní strany štítu. Oba pevné díly vyrobené na vstřikovacím lisu spolu s průhledným štítem, popruhem a tištěným návodem jsou uloženy do připravených sáčků.
„Abychom mohli dodávat skutečně kvalitní ochranné výrobky, následuje proces sterilizace. Do sáčků je v bezpečných pracovních podmínkách laboratoře vpraveno malé množství ozonu pro dezinfikování veškerého obsahu. Následně je sáček tepelně uzavřen. Malé množství ozonu se v sáčku postupně během několika hodin rozloží a zabezpečí kompletní sterilizaci," uvedl Tomáš Opravil z Fakulty chemické VUT.
Účinnost této sterilizace je současně na FCH testována odborníky na mikrobiologii.
Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií nakoupila několik kilometrů gumiček a Fakulta strojního inženýrství nabídla studenty pro výpomoc u stojů. Zapojuje se i nedaleké Technické muzeum, kde se nařezaná plexiskla do štítů čistí a následně se dodávají na Fakultu chemickou. Přidala se i řada komerčních partnerů a pracovišť.
9. 4. 2020; TZ: Vysoké učení technické v Brně
Komentáře
K článku bylo přidáno 0 komentářů.
Tento článek neobsahuje žádné komentáře.
Letní brigáda v lese

Letní brigádu opět nabízejí Lesy ČR studentům lesnických, krajinářských a vodohospodářských oborů středních...
Učitelství informatiky pro střední školy

FIT ČVUT reaguje na nedostatek učitelů IT: Otevírá nový magisterský program Učitelství informatiky.
Fashion Event Dotek otevírá novou kapitolu

Milovníci módy se mohou i letos těšit na jedinečný zážitek. Už potřinácté přichází Fashion Event Dotek, studentský...
Student FBMI bádá v Antarktidě

Ing. Marek Sokol, doktorand katedry zdravotnických oborů a ochrany obyvatelstva a člen vědeckého týmu Biomechaniky...