Výročí okupace Čech, Moravy a Slezska nacistickým Německem

Od 14. do 16. března 1939 probíhala vojenská okupace Čech, Moravy a Slezska. Výsledkem bylo vyhlášení Protektorátu Čech a Moravy Německem dne 16. 3. 1939. Cílem okupace bylo rozbití zbytku ekonomicky úspěšného demokratického Česka a ovládnutí Prahy.

Anexí Německo zrušilo Mnichovskou dohodu, kterou 30. září 1938 uzavřelo. Mnichovská dohoda byla uzavřena mezi Německem – zastupoval Adolf Hitler, Itálií – zastupoval Benito Mussolini, Francií – zastupoval Édouard Daladier, a Velkou Británií – zastupoval Neville Chamberlain. Zástupci zmíněných zemí se dohodli, že Československo musí do 10. října 1938 postoupit pohraniční území obývané Němci – Sudety Německu. Zástupci československé strany nebyli k jednání přizváni. Byl to první Hitlerův krok k ovládnutí Evropy. Československo bylo papírově přejmenováno na Česko-Slovensko. Česko-Slovensko bylo nuceno v rámci Mnichovské dohody „prodat" Německu válečný materiál za 648 041 624 předválečných Kč, který nebyl nikdy uhrazen.

Vyhlášení slovenské samostatnosti

Dne 14. března, zasedal slovenský parlament a jednohlasně se usnesl na vyhlášení nezávislosti Slovenska. Téhož dne byl parlamentem v Bratislavě přečten manifest nezávislosti první Slovenské republiky.

Okupace již od 14. března 1939

Dne 15. března 1939 ve 3:15 hodin bylo zahájeno zasedání pražské vlády a ve 3:35 byl odeslán všem armádním sborům rozkaz se zákazem klást jakýkoliv odpor. Ve 4:30 začal pražský rozhlas vysílat zprávu o chystaném vstupu německých vojsk na území Čech a Moravy. Oficiálně tento den začalo německé obsazování Čech a Moravy. Na Ostravsku byly hranice překročeny německými vojenskými jednotkami již večer 14. března. Do naší země napochodovalo 350 000 mužů, německá Luftwaffe přilétla až další den, když se zlepšilo počasí.

Do ulic Prahy i jiných měst byla nasazena pořádková policie, dorazily motorizované jednotky wehrmachtu. Zabavovaly písemnosti českých orgánů a policejních ředitelství, které většinou nebyly zničeny. Z těchto dokumentů poté získávaly informace o potenciálních protivnících.

Zdroj: wikipedia.org

15. 3. 2018

 

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Vinohradská vodárna se probouzí k novému životu

HYDROPOLIS /ÚMČ Praha 10

V těchto dnech začala rekonstrukce historického vodárenského areálu z 19. století, kde vznikne osvětové centrum...

Soutěž na centrální část sídliště Červený Vrch

Červený Vrch/ÚMČ Praha 6

O nové podobě centrální části pražského sídliště Červený Vrch rozhodne architektonická soutěž.

Praha má po 74 letech novou vozovnu

Foto: DPP - Petr Hejna

Do Hloubětína se ode dneška vrací tramvaje.

Vzpomínkové místo Josefa Toufara a Jana Palacha

Foto: ÚMČ Praha 2

Josefa Toufara a Jana Palacha připomínají nové pamětní desky v Legerově ulici.

reklama reklama
reklama reklama