Výstava betlémů z Třeště putuje do Jindřišské věže
Kouzelný biblický příběh o narození dítěte v opuštěném chlévě byl přístupný lidským citům i srdcím a vedl od svého vzniku všechny umělce k jeho ztvárnění. Lidoví umělci, inspirovaní církevním uměním, přijali zvěstování o narození dítěte za vlastní pro jeho obsahovou blízkost.
Betlémářství v Třešti vzniklo počátkem 19. století, kdy se objevují betlémy papírové, které byly po roce 1860 postupně nahrazeny betlémy dřevěnými. Přijďte si vychutnat jejich neopakovatelnou atmosféru.
Základními komponenty třešťských betlémů jsou středově umístěné zbořeniště (místo narození), město a volná krajina se stromy. Fantazie jednotlivých betlémářů vytváří z pařezů a mechu iluzi holých skal, strží, jeskyň a zelených pastvin, na kterých se pasou stáda ovcí, koz a krav. Krajina, v níž jsou roztroušena horská stavení a usedlosti, se zvedá k horizontu, kde nepozorovaně přechází v malovanou krajinu zvanou „lončoft" (pozadí). Některé betlémy mají více než 500 figurek a mnohé z nich dosahují délky až 7 metrů. Třešť je ojedinělou a celostátně významnou lokalitou betlémářství v České republice.
To, že tradice betlémářství v Třešti nezanikne, ale naopak se bude nadále rozvíjet, zaručuje skutečnost, že v Třešti aktivně tvoří v současné době řada lidových řezbářů, kteří jsou sdruženi ve Spolku přátel betlémů.
Každoročně po celou vánoční dobu od 25. prosince do 2. února 2019, od 10.00 do 18.00 hodin, jsou betlémy přístupny nejširší veřejnosti. Návštěvníci města mohou shlédnout přímo v domácnostech třešťských betlémářů na 20 betlémů. Celoročně jsou betlémy vystavovány v místní pobočce muzea Vysočiny a v expozici spolku v domě J. A. Schumpetera. Vánoce v Třešti si můžete připomínat po celý rok. Tradiční Betlémská cesta městem letos končí v Praze v Jindřišské věži.
Více na webu: www.jindrisskavez.cz
Komentáře
K článku bylo přidáno 0 komentářů.
Tento článek neobsahuje žádné komentáře.
Pražský vítěz Adapterra Awards 2024
Zvítězila budova pro výzkum i výuku s fasádou osázenou tisíci rostlinami.
Výstava Ženy na bojištích
U průchodu Armádním muzeem od cyklostezky je volně přístupná výstava Ženy na bojištích a v zázemí.
Výstava Olympijské příběhy v Praze
Výstavou Olympijské příběhy připomene Národní muzeum úspěchy českých sportovců za posledních více než 100...
Letečtí záchranáři mají v Praze novou moderní základnu
Byli unikátem na území tehdejšího Československa a po více jak 37 letech od prvního vzletu nyní letečtí záchranáři,...