Výstava fotografií kameramana Ivo Popka „Peří na kolejích“
Fotografie zaznamenaly smíchovské nákladové nádraží i nádražní budovu v situaci před masívní výstavbou a přestavbou, „V jakémsi „roce nula“. Výstava potrvá v Galerii Portheimka do 19. září 2023.
Nyní už, původně prázdný prostor kolejiště Na Knížecí prochází zásadní proměnou. Budovu nádraží to brzy čeká. Na většině snímků jsou zachyceny pohledy a průhledy, které s výstavbou zmizí. Mění se i okolí. Není v tom nic staromilského, jen snaha zachytit a uchovat pro budoucnost stav před rekonstrukcí.
„Každý prostor, v každé době má svoji jedinečnost, která podle mého názoru, stojí za zaznamenání. Vedle poeticky laděných dokumentárních snímků jsme na nástupištích a v podchodech smíchovského nádraží vytvářeli se spřátelenými herečkami také fotografické performance, evokující spojení Smíchov – Anděl“, řekl autor fotografií, který žije už téměř čtvrtstoletí na Smíchově.
Díky architektovi Jeanu Nouvelovi a jeho Zlatému andělu se stal také milníkem proměny této městské části. Kromě krajinářských pohledů jsou zachyceni i lidé přežívající v tehdy prázdných prostorech „šíré krajiny“ smíchovského nádraží a vše propojují „andělé“. Soubor tak má tři části, které členitý prostor Portheimky umožňuje vystavit odděleně – Nádraží bez andělů, Andělé bez křídel a Nádraží u Anděla. Na fotografických performancích došlo možná až k absurdnímu spojení divadelního světa s reálným prostorem, který se začíná proměňovat tempem, připomínajícím proměny divadelní scény.
„Performance a projev blízkosti inscenované fotografie, které nás zavádí do omšelého prostoru Smíchovského nádraží. Zároveň výstava se stává dokumentem v době, kdy se má zcela zásadně proměnit prostor v moderní terminál. Spojujícím článkem je Anděl, který je symbolem Smíchova“, dodává Štěpán Rattay (Piráti).
Kameraman Ivo Popek
celý svůj profesní život spolupracuje zejména s Československou (posléze Českou) televizí. Fotografii se systematičtěji věnuje v posledních letech. Za sebou má spolupráci na celé řadě českých hraných televizních filmů, seriálů a dokumentů, například s režiséry Otakarem Koskem, Jiřím Svobodou, Václavem Křístkem, Ondřejem Trojanem nebo Radovanem Lipusem. V Galerii Portheimka vystavoval již dříve v rámci společných výstav „Kameramani fotografují“.
22. 8. 2023, TZ: Městská část Praha 5
Komentáře
K článku bylo přidáno 0 komentářů.
Tento článek neobsahuje žádné komentáře.
Pražský vítěz Adapterra Awards 2024
Zvítězila budova pro výzkum i výuku s fasádou osázenou tisíci rostlinami.
Výstava Ženy na bojištích
U průchodu Armádním muzeem od cyklostezky je volně přístupná výstava Ženy na bojištích a v zázemí.
Výstava Olympijské příběhy v Praze
Výstavou Olympijské příběhy připomene Národní muzeum úspěchy českých sportovců za posledních více než 100...
Letečtí záchranáři mají v Praze novou moderní základnu
Byli unikátem na území tehdejšího Československa a po více jak 37 letech od prvního vzletu nyní letečtí záchranáři,...