Výstava o historii přestavby barokního Klementina přiblíží jednotlivé etapy a řešení stavebních úprav
Složité období adaptace barokního areálu představuje návštěvníkům výstava Meziválečná přestavba Klementina, která se koná od 18. 3. do 10. 5. 2015 v Galerii Klementinum.
Výstava zprostředkovává významný moment stavební přeměny Klementina na funkční areál plně vyhovující tehdejším potřebám v něm sídlících vědeckých knihoven a jejich uživatelům. Prochází-li návštěvník areálem Klementina, nemůže si nepovšimnout jeho stavební různorodosti. Trvalo bezmála 170 let, než byl tento rozsáhlý komplex dokončen. Mezi roky 1560 až 1726 vybudoval jezuitský řád Klementinum v rozsahu, ve kterém jej známe dnes.
K velkým změnám došlo až po vzniku samostatného československého státu. V letech 1924–1951 proběhla výrazná adaptace areálu Klementina pro potřeby vědeckých knihoven, jejímž autorem byl architekt Ladislav Machoň. Výsledky přestavby v průběhu času mimo jiných dokumentoval i fotoateliér Jaroslava Brunera-Dvořáka.
Fotografie dochované ve sbírce historika fotografie Pavla Scheuflera umožní nahlédnout do spletitého klementinského areálu a bohatý materiál z Archivu NK ČR přiblíží jednotlivé etapy a řešení stavebních úprav projektovaných architektem Ladislavem Machoněm.
Prolnutím tří rovin, kterými jsou genius loci Klementina, prostor a jeho proměna architektem a oko fotografa, který tuto proměnu zachytil, vzniká zajímavý pohled na nedávnou historii objektu, který patří k nejcharakterističtějším součástem barokní Prahy. Zároveň je aktuální v dnešní době, kdy dochází k dalším změnám v rámci probíhající revitalizace celého areálu.
Kontakty: Galerie Klementinum – Výstavní sál (vstup od Mariánského náměstí, vchod B2). Otevřeno út-ne 10.30 – 18.00 hod. Výstava potrvá do 10. 5. 2015.
Komentáře
K článku bylo přidáno 0 komentářů.
Tento článek neobsahuje žádné komentáře.
Pražský vítěz Adapterra Awards 2024
Zvítězila budova pro výzkum i výuku s fasádou osázenou tisíci rostlinami.
Výstava Ženy na bojištích
U průchodu Armádním muzeem od cyklostezky je volně přístupná výstava Ženy na bojištích a v zázemí.
Výstava Olympijské příběhy v Praze
Výstavou Olympijské příběhy připomene Národní muzeum úspěchy českých sportovců za posledních více než 100...
Letečtí záchranáři mají v Praze novou moderní základnu
Byli unikátem na území tehdejšího Československa a po více jak 37 letech od prvního vzletu nyní letečtí záchranáři,...