Vývoj požárního balkonu
Vědci z UCEEB a Fakulty stavební ČVUT vyhodnotili pomocí pokročilých návrhových metod konstrukční řešení ocelového balkonu od společnosti PEKSTRA z hlediska jeho předpokládaného chování při zatěžování vysokými teplotami během požáru.
Zadavatel výzkumu nejprve na základě výsledků simulací zdokonalil konstrukční návrh balkonu a pak úspěšně ověřil jeho vlastnosti při velkorozměrové požární zkoušce.
Třeboňská společnost PEKSTRA už více než třicet let vyrábí závěsné balkony a samonosné lodžie pro panelové a bytové domy, které kromě svého hlavního účelu často plní také funkci požárního pásu, určeného k omezení šíření požáru po fasádě budovy. Na vyhodnocování jejich konstrukčního řešení se proto ve spolupráci s experty z Fakulty stavební ČVUT podílel také náš výzkumný tým Požární bezpečnost.
Nejprve jsme si společně se zadavatelem stanovili, že balkon bude vyvíjen pro odstínění tepelných účinků při požáru bytu, protože nejčastějším odbytištěm produktů společnosti PEKSTRA jsou rekonstrukce bytových domů. Následně jsme zvolili typický balkonový prvek a vhodný požární scénář, který vycházel z typologie budovy, na níž je balkon nejčastěji instalován.
Konkrétní požární scénář jsme namodelovali v programu CFD (konkrétně Fire Dynamics Simulation), abychom zjistili teplotní pole na balkonu. Ve spolupráci s Fakultou stavební ČVUT jsme pak provedli materiálovou analýzu prostřednictvím simulace prohřívání jeho konstrukčních prvků. Na základě výsledku počítačových simulací jsme se zadavatelskou společností vylepšili konstrukční návrh balkonu, který pak úspěšně prošel velkorozměrovou požární zkouškou ve zkušebně PAVUS ve Veselí nad Lužnicí.
13. 2. 2025. TZ: UCEEB.cz
Komentáře
K článku bylo přidáno 0 komentářů.
Tento článek neobsahuje žádné komentáře.
Kontrola kamionů od července

Inspektoři silniční dopravy budou od července kontrolovat kamiony, rozhodla sněmovna.
Podpora lepší péče o krajinu

Zcela nové podpory dostanou zemědělci při zakládání tůní, remízků a mokřadů i na pásové střídání plodin.
Genová databáze pro šlechtění včely medonosné

Vědci vytvořili unikátní genovou databázi, která může pomoci se šlechtěním včel.