Vyzvání k tanci – taneční pořádky a vějíře druhé poloviny 19. století
Další výstava ze série PŘEDMĚT SEZÓNY, která se nachází ve vitríně v prvním patře v hlavní budově Muzea hlavního města Prahy.
Subtilní taneční pořádky i rafinované vějíře, jejichž početnou sbírku spravuje Muzeum hl. města Prahy, výstižně dokumentují nebývalý rozkvět plesů, tanečních zábav a společenského života obyvatel Prahy druhé půle 19. století a současně jsou i svědectvím propracovaných pravidel soudobé etikety. Taneční pořádky byly běžně vydávány pořadateli plesů jako součást vstupenky. Měly podobu subtilních knížek či zápisníků s dekorativně vytištěným datem a místem konání plesu. Jejich nedílnou součástí byly drobné kovové háčky k upnutí tanečního pořádku k oděvu či kabelce a také nepostradatelná miniaturní tužka, jíž si tanečníci (dámy i pánové) zapisovali ke konkrétním tancům svůj taneční protějšek.
Provedení tanečních pořádků bývalo rozličné od lapidárních skládaček z kartonu se slepotiskovou obálkou, přes výpravnější sešitky připomínající miniaturní knižní vazby v sametu, až k náročným kompozicím kombinujícím papír, kov, textil, střapce či peří ve svébytném uměleckém zpracování nezřídka svou formou odkazujícím na pořadatele plesu.
Muzeum hlavního města Prahy, Na Poříčí 52, Praha 8.
PŘEDMĚT SEZÓNY - Hlavní budova muzea. Výstava potrvá do 1. 4. 2019.
Komentáře
K článku bylo přidáno 0 komentářů.
Tento článek neobsahuje žádné komentáře.
Vinohradská vodárna se probouzí k novému životu

V těchto dnech začala rekonstrukce historického vodárenského areálu z 19. století, kde vznikne osvětové centrum...
Soutěž na centrální část sídliště Červený Vrch

O nové podobě centrální části pražského sídliště Červený Vrch rozhodne architektonická soutěž.
Vzpomínkové místo Josefa Toufara a Jana Palacha

Josefa Toufara a Jana Palacha připomínají nové pamětní desky v Legerově ulici.