Z nehezkých skládek je v Hloubětíně příjemné prostředí

Území pod Hořejším rybníkem v Hloubětíně bylo ještě donedávna nevábným místem skládek a zcela jistě nepatřilo mezi atraktivní a cenné pražské lokality. Nebývalo tomu tak ale odjakživa. Z historických podkladů totiž víme, že v minulosti se pod Hořejším rybníkem nacházely rozsáhlé podmáčené louky, klikatící se koryto Rokytky a náhon na Kejřův mlýn. V některých pramenech se také uvádí, že zde byl ještě jeden rybník, který byl nazýván Dolejší.

V šedesátých letech minulého století bylo pod rybníkem vybudováno velké přírodní koupaliště se dvěma bazény napájenými vodou s Hořejšího rybníka. V sedmdesátých letech bylo ale koupaliště zrušeno z důvodů vedení vysokého napětí nad koupalištěm a velký bazén byl zavezen. Pozůstatkem tohoto krásného koupaliště byl ještě nedávno zbytek původního malého bazénu, který se stal základem nově budovaného rybníka.

V osmdesátých letech začala výstavba nového koupaliště severně od Hořejšího rybníka a původní koupaliště bylo nadále zaváženo různým stavebním odpadem. Nové koupaliště však nebylo nikdy dokončeno a dnes na jeho místě stojí obytné domy Kejřova parku.

Nový rybník v Hloubětíně

Časem zarostlo celé území náletovou vegetací, zejména akátem. Nyní však okolí Hořejšího rybníka dostává novou tvář, území je postupně zvelebováno, vznikají zde moderní obytné domy a více lidí zde tráví svůj volný čas. Rozsáhlá revitalizace je rozdělena do několika etap, z nichž každá je zaměřena na jinou část území.

V průběhu první etapy, která probíhala na jaře 2012, byla z celého území odstraněna náletová vegetace, až na pěkné vzrostlé stromy stojící podél Rokytky a náhonu. Z území byly odstraněny černé skládky, část plochy nejblíže k Hořejšímu rybníku byla urovnána a překryta úrodným sedimentem z rybníka a plocha byla oseta trávou. Dnes se zde nachází louka, kde si hrají děti a lidé z okolí zde rádi tráví svůj volný čas.

Následně získalo novou tvář koryto Rokytky. Původní betonové opevnění bylo odstraněno a nahrazeno těžkou kamennou rovnaninou. V jedné z částí byl břeh vhodně upraven pro podporu hnízdních možností ledňáčka, kterého můžeme při procházkách podél Rokytky s trochou štěstí i spatřit.

TZ: Lesy hl. m. Prahy

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Pražský vítěz Adapterra Awards 2024

Pavilon environmentálních studií ČZU Autor: Nadace Partnerství – Adapterra Awards (Vojta Herout)

Zvítězila budova pro výzkum i výuku s fasádou osázenou tisíci rostlinami.

Výstava Ženy na bojištích

Výstava Ženy na bojištích/VHÚ

U průchodu Armádním muzeem od cyklostezky je volně přístupná výstava Ženy na bojištích a v zázemí.

Výstava Olympijské příběhy v Praze

Výstava Olympijské příběhy/ Národní muzeum

Výstavou Olympijské příběhy připomene Národní muzeum úspěchy českých sportovců za posledních více než 100...

Letečtí záchranáři mají v Praze novou moderní základnu

z otevření nové základny leteckých záchranářů v Praze Ruzyni Autor: MHMP

Byli unikátem na území tehdejšího Československa a po více jak 37 letech od prvního vzletu nyní letečtí záchranáři,...

reklama reklama
reklama reklama