Zahrada začátkem roku

Jen v období s tuhými mrazy a vysokou vrstvou sněhu mohou zahrádkáři odpočívat. Čas se ale nezastaví a jaro už je ve vzduchu, byť se toto tvrzení zdá ostatním lidem přehnané. Zahrada pro svůj zdravý vývoj vyžaduje i nyní mnoho úkonů a je dobé na ně nezapomínat. Co zahrádkáře čeká od ledna do konce února?

Průklest okrasných dřevin

Lednové mrazy polevují, v té chvíli je čas na prosvětlovací řez okrasných dřevin například vajgélií. Řez nesmí být násilný, ale jen jím odstraňujeme suché části a plané výhony. Až v březnu je řez výraznější, docilujeme jím žádaného tvarování keřů.

Množení okrasných keřů

Začátek roku je ideálním obdobím pro nadšené zahrádkáře pro řízkování a zasazení ozdobných keřů, například vajgélií.

Vajgélie, foto Praha Press

Jednoleté výhony dlouhé 10-20 centimetrů seřízneme kolmo a svázané po několika kusech vložíme do chladného skleníku, abychom je mohli koncem března jednotlivě zasadit do volné půdy. Je to velmi zajímavá možnost, jak si namnožit keře na živý plot. Nezapomeneme na řez plaménku – klematisu, protože jinak by nám v létě nevykvetl.

Vysévání některých semen až do konce února

Na podzim sesbíraná semena trvalek například floxů, nebo nově koupená, vyséváme do připravených misek. Po několika dnech v teple, přeneseme misky do venkovního pařeniště nebo nevytápěného skleníku. Semena se tak otuží a lépe nastartují. Při jarním počasí sadbu rozdělíme a umístíme na vybraná stanoviště. Na venkovních stanovištích vybíráme jižní polohu a misky chráníme chvojím před sněhem.

Nové konifery chráníme před sluncem

Na podzim jsme svázali túje a sloupcovité konifery, abychom je chránili před tíhou sněhu a silným povětřím. V místech bez sněhu ale dbáme na to, aby měly nové jehličnaté i listnaté keře dostatek vody. Navíc je musíme ochránit před zimním sluníčkem, které je může nenávratně poškodit. Proto je dobré keře zasazené v loňském roce chránit balicím papírem, stínícími foliemi nebo rákosovými rohožemi.

Využijte sněhovou nadílku

Přestože se sníh objevuje sporadicky, je výbornou pomůckou pro přirozenou závlahu. Nahrnujte jej při odklízení pod stromy, keře a na záhony s krytými trvalkami. Sníh je zásobárnou vody při odtávání a pomáhá vstřebávání hnojiv, která jsme využili na podzim. Díky dobrému zavlažení můžeme očekávat lepší úrodu a ochráníme mnoho rostlin před strádáním žízní.

Blíží se začátek jara

Sněženky a jiné cibuloviny, které právě kvetou, je možné již při květu rozdělovat a cibulky sázet, do míst, která chceme mít příští jaro veselejší.

Cibuloviny, foto Praha Press

Koupené rozkvetlé cibuloviny jako například narcisy nebo krokusy, ponecháme v chladné světlé chodbě a vysadíme do zahrady, až skončí mrazy.

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Získávání geotermální energie z tunelu metra

Instalace potrubí pro zisk geotermální energie v tunelu Fassenhof v Německu Autor: Studie využití geotermální energie při výstavbě metra I.D v Praze///Instalace potrubí pro zisk geotermální energie

Geotermální energie z metra D bude využita pro vytápění nové výstavby na Nových Dvorech.

Program Oprav dům po babičce

Ilustrační foto: Stanislava Nopová

Zvýšil zájem o podporu komplexních renovací neúsporných rodinných domů.

V Praze vznikne nové hřiště

Foto: ÚMČ Praha 1

Praha 1 zahajuje práce na projektu venkovního workoutového hřiště ve Vlašské ulici.

Tunel Mrázovka slaví 20 let od otevření

Tunel Mrázovka/TSK Praha

Dnes si připomínáme významné jubileum – dvacáté výročí otevření automobilového tunelu Mrázovka. 

reklama
reklama reklama