Zámek v Opočně slaví

Na zámku v Opočně se poprvé v historii zpřístupňuje druhé patro.

Během zimních měsíců došlo na zámku v Opočně ke kompletní reinstalaci prohlídkových tras. Největší změny proběhly ve druhém patře, kde vznikl samostatný prohlídkový okruh představující soukromé hostinské pokoje nejbližších příbuzných tehdejšího majitele zámku, knížete Josefa II. Colloredo-Mannsfelda, rodové muzeum a také vyhlášené opočenské zbrojnice. Návštěvníkům se nová trasa představí 14. dubna 2022.

Celková reinstalace trvala bezmála pět měsíců a jedná se o největší změnu expozic i návštěvnického provozu na opočenském zámku od konce druhé světové války. Zámek nyní nabízí dva plnohodnotné prohlídkové okruhy (1. a 2. patro zámku), na nichž je nově prezentováno zhruba dalších šest tisíc předmětů, které byly dosud v depozitářích. Ve druhém patře se návštěvníkům představí celkem 21 místností, z nich 18 premiérově. Významnou novinkou je také začlenění procházky po arkádách do obou prohlídkových okruhů.

„Rok pro otevření i úpravy opočenských zámeckých interiérů nebyl vybrán náhodně – zámek v roce 2022 slaví sto let od svého zpřístupnění, neboť v omezené míře se zde provázelo již za první republiky. Tehdy byla obdivována hlavně zbrojnice, obrazárna či knihovna. Nyní v rámci dvou prohlídkových okruhů budou návštěvníci moci ocenit celkem 40 místností představující vrcholnou éru colloredo-mannsfeldského panství“, vysvětluje načasování reinstalace Naďa Goryczková, generální ředitelka Národního památkového ústavu.

Reinstalace vychází z fotografií a inventáře zámku z roku 1910. Josef II. Colloredo-Mannsfeld se rozhodl ze zámku udělat rodovou pokladnici a svezl na Opočno veškeré sbírky rodu z hradů a zámků po monarchii, které pak výrazně rozšiřoval například i o trofeje a upomínky z výprav po severní Americe a Africe. Do této éry se zámek nyní vrátil, protože zde probíhaly i poslední větší úpravy interiérů.

„Unikátnost okruhů doplňuje i skutečnost, že bezmála 98 procent vystaveného mobiliáře je mobiliář kmenový, to není až tak obvyklé“, vysvětluje Tomáš Kořínek, kastelán a zároveň autor reinstalačního libreta, a dodává: „V západním křídle se teprve začínají restaurovat vzácně dochované tapety a malby. V této části zámku návštěvníci uvidí, jak celý proces obnovy probíhá, a budou mít další roky srovnání, jak vypadají zrestaurované místnosti a místnosti, které na svou obnovu teprve čekají.“

13. 4. 2022; TZ: NPÚ

 

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Průzkum z Národního parku Šumava

Šumava/MŽP

Celkem 8 z 10 obyvatel národního parku se považuje za milovníka šumavské přírody a 66 % obyvatel si myslí, že turismus...

Z Prahy přímým spojem do hlavního města Litvy

Foto: Letiště Praha, a.s.

Společnost airBaltic spustí přímou linku do hlavního a největšího města Litvy Vilniusu, kam bude od 30. března...

Zažijte dovolenou jinak

Foto: Letiště Praha

Monumentální pyramidy v Gíze, drsné stepi Mongolska i do oblak šplhající mrakodrapy Rijádu.

Bezpečná jízda na cestách doma i v zahraničí

Ilustrační foto: pixabay

Několik dobrých rad odborníků pro bezpečné a plynulé cestování.

reklama
reklama reklama reklama