Zateplit fasádu jen osmi centimetry izolace se dávno nevyplácí

Asociace výrobců minerální izolace letos poprvé zveřejnila statistiky týkající se tohoto materiálu. Za pět let vzrostla průměrná tloušťka prodané fasádní minerální vaty téměř o pětinu na 12,2 cm.

Tepelná izolace budov, tedy snížení jejich energetické náročnosti je v současnosti jednou z nejčastěji požadovaných stavebních úprav. Ze statistik Asociace výrobců minerální izolace vyplývá, že tloušťka izolace z minerální vlny používaná na vnější zateplení fasád kontinuálně roste, což je velmi pozitivní vývoj.

„Zatímco před šesti lety se zateplovalo minerální vatou o průměrné tloušťce 10,4 centimetru, v roce 2015 už to bylo 12,2 centimetru," vypočítává Marcela Kubů, ředitelka Asociace výrobců minerální izolace (AVMI).

Průměrná tloušťka prodané minerální izolace tak vzrostla oproti roku 2010 o téměř pětinu (přesně o 17 procent). Do 14 až 18 centimetrů, které jsou optimální pro většinu staveb, však ještě stále kousek chybí. Izolace z minerální vaty přitom u nás patří k nejpoužívanějším materiálům pro zateplení nejen obytných budov.

Za pět let vzrostla průměrná tloušťka prodané fasádní minerální vaty téměř o pětinu na 12,2 cm. Zdroj: AVMI

Optimální tloušťka izolace je pro každý objekt individuální. Obecně však platí, že čím tlustší vrstva izolačního materiálu, tím vyšší úspora energie, potažmo nižší náklady na vytápění. Zateplit pouze osmi centimetry izolace se dávno nevyplácí, protože náklady na realizaci zateplení vysoko převyšují investici do materiálu.

„Optimální poměr ceny a výkonu, tedy poměr nákladů na zateplení fasády a energetických úspor je u běžného rodinného nebo panelového domu z 60. let obvykle nejlepší při použití minerální izolace o tloušťce 16 centimetrů," konstatuje Marcela Kubů.

Výrobci minerální izolaci stále zdokonalují

Díky inovacím v technologii výroby AVMI zaznamenala také zlepšení tepelněizolačních schopností materiálů, a to konkrétně o 7 procent.

„Na metru čtverečním zateplení tak minerální izolace poskytuje spotřebitelům o více než čtvrtinu vyšší přidanou hodnotu než v roce 2010," říká Marcela Kubů. Užitná hodnota izolace je určena násobkem tloušťky izolace a tepelněizolačních schopností.

2.3.2017; TZ: AVMI

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Získávání geotermální energie z tunelu metra

Instalace potrubí pro zisk geotermální energie v tunelu Fassenhof v Německu Autor: Studie využití geotermální energie při výstavbě metra I.D v Praze///Instalace potrubí pro zisk geotermální energie

Geotermální energie z metra D bude využita pro vytápění nové výstavby na Nových Dvorech.

Program Oprav dům po babičce

Ilustrační foto: Stanislava Nopová

Zvýšil zájem o podporu komplexních renovací neúsporných rodinných domů.

V Praze vznikne nové hřiště

Foto: ÚMČ Praha 1

Praha 1 zahajuje práce na projektu venkovního workoutového hřiště ve Vlašské ulici.

Tunel Mrázovka slaví 20 let od otevření

Tunel Mrázovka/TSK Praha

Dnes si připomínáme významné jubileum – dvacáté výročí otevření automobilového tunelu Mrázovka. 

reklama
reklama reklama