Česko má už 32 peletáren. Spouštíme Národní vyhledávač pelet

Topit dřevem z domácích zdrojů a bez přikládání, to je sen mnoha majitelů kotlů na tuhá paliva. Díky kotlíkovým dotacím si ho nyní mohou splnit. Lokální spotřebu podpoří nový Národní vyhledávač pelet (www.koupitpelety.cz), který propojuje majitele automatických kotlů a kamen s nejbližšími výrobci a distributory pelet.

Kotle a kamna na dřevěné pelety umožňují spalovat dřevo bez přikládání, sekání a štípání. Malé dřevěné válečky vyrobené ze slisovaných dřevěných pilin se totiž automaticky dopravují přímo do kotle. Českých výrobců už je tolik, že si může každý zatopit peletami ze stromů, které vyrostly v českých lesích, podpořit regionální ekonomiku a ještě ušetřit za dopravu.

Každý den se v České republice vyrobí 1000 tun pelet

Třicet dva českých peletáren je rozesetých po celém území republiky, obvykle v blízkosti velkých pil. Výroba pelet totiž pomáhá dřevařským závodům zužitkovat dřevní pilinu, která přirozeně vzniká v dřevařské výrobě jako zbytková surovina. Po rozřezání na trámy, fošny a prkna se až 40 % původního kmene mění v dřevěné zbytky (štěpku a pilinu).

„Česko lze bez nadsázky označit za peletovou velmoc. Vyrobíme tolik pelet, že pokryjeme domácí potřebu a ještě zásobujeme okolní státy. Obavy týkající se možného budoucího nedostatku opravdu nejsou na místě," uvádí Vladimír Stupavský, předseda Klastru Česká peleta. 96 % českých pelet se navíc pyšní mezinárodní certifikací ENplus A1, která je zárukou nejvyšší kvality.

Výběr dodavatele pelet se neřídí jenom geografickou blízkostí. Národní vyhledávač pelet zohledňuje vedle lokality a certifikace ENplus A1 také způsob distribuce a výsledky filtruje podle toho, jaký typ dopravy preferujete.

„Kdo má doma větší silo na skladování volně ložených pelet, může využít nejpohodlnější variantu, dodávku cisternou, která nafouká pelety přímo do vašeho skladu, odkud se potom automaticky dopravují do kotle," doporučuje Stupavský. Vytápění peletami se v tomto případě vyrovná komfortem plynovému kotli, elektřině nebo olejovému vytápění.

Další variantou je dodávka pelet v 15 kg pytlích, které jsou naskládány na paletě o celkové hmotnosti jedné tuny. Tu vám distributoři pelet dopraví na zvolené skladovací místo nákladním autem se sklápěcím čelem nebo hydraulickou rukou, případně terénním vozíkem, který vám je pohodlně zaveze až pod střechu. Poslední možnost je osobní odběr přímo u výrobce nebo prodejce.

27.7.2018; TZ: Česká peleta

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Získávání geotermální energie z tunelu metra

Instalace potrubí pro zisk geotermální energie v tunelu Fassenhof v Německu Autor: Studie využití geotermální energie při výstavbě metra I.D v Praze///Instalace potrubí pro zisk geotermální energie

Geotermální energie z metra D bude využita pro vytápění nové výstavby na Nových Dvorech.

Program Oprav dům po babičce

Ilustrační foto: Stanislava Nopová

Zvýšil zájem o podporu komplexních renovací neúsporných rodinných domů.

V Praze vznikne nové hřiště

Foto: ÚMČ Praha 1

Praha 1 zahajuje práce na projektu venkovního workoutového hřiště ve Vlašské ulici.

Tunel Mrázovka slaví 20 let od otevření

Tunel Mrázovka/TSK Praha

Dnes si připomínáme významné jubileum – dvacáté výročí otevření automobilového tunelu Mrázovka. 

reklama
reklama reklama