Nákup nemovitostí se prodražuje
ČSOB Index bydlení: Ceny bytů loni vzrostly o silných sedm procent na nový rekord.
Ceny všech kategorií nemovitostí v roce 2024 výrazně rostly. Na nový rekord se vyhouply byty, které v posledním loňském čtvrtletí zdražily mezikvartálně o dalších 3,4 procenta, a dokonce tak překonaly předchozí cenové maximum z třetího kvartálu 2022. Za celý loňský rok stouply ceny bytů o celých sedm procent, vyplývá z dat ČSOB Indexu bydlení.
„Český nemovitostní trh se v roce 2024 definitivně vrátil k plošnému růstu. S ČSOB Indexem bydlení letos vstupujeme už do patnáctého roku, a nikdy nebyly ceny v žádné nemovitostní kategorii výše. Za vše hovoří nový cenový vrchol v kategorii bytů, kde byla ve čtvrtém čtvrtletí 2024 silná poptávka jak po bytových jednotkách v novostavbách, tak i po starších bytech. Prodejní doba bytů se opět zkrátila a dosahuje v průměru 3,8 měsíce,“ uvádí Martin Vašek, generální ředitel ČSOB Hypoteční banky.
Byty
Nejsilnější mezičtvrtletní růst byl v Moravskoslezském kraji (+4,6 procenta). Čtyřprocentní růstové tempo bylo překonáno i v krajích Ústeckém a Královéhradeckém a jen těsně pod touto hranicí se zvyšovaly ceny bytů ve středních Čechách a v Praze. „Hypoteční trh má za sebou skvělý rok s více než 80procentním nárůstem objemu. Zájem o byty podporuje růst reálných příjmů obyvatel, odložená poptávka a snaha získat nemovitosti na rostoucím trhu co nejdříve. Nabídka se ale postupně vyčerpává, což vede k dalšímu tlaku na cenový růst,” doplňuje Martin Vašek.
Zatímco nabídka starších bytů v posledním čtvrtletí klesala, trh novostaveb se postupně oživuje, a to se týká i regionů. Nové bytové projekty v Praze a Brně spojuje konstantní růst cenové hladiny, kdy každá další etapa zdraží o zhruba pět procent. Dalším silným trendem jsou malometrážní byty, které táhly nadprůměrný růst celého trhu a největší poptávka byla po bytech do 45 metrů čtverečních. Průměrné nájemné meziročně stouplo o 15 procent, vůbec nejrychleji v Olomouckém kraji, naopak nejmenším tempem v kraji Ústeckém.
Domy
Tempo růstu prodejů domů na rozdíl od bytů stagnovalo a poptávka byla nadále slabší než před pandemií. Nejvíce se domy staví ve Středočeském kraji a v okolí Brna. Pozitivním faktorem je zpomalení růstu stavebních nákladů. Příliš se neobchoduje v lokalitách zasažených zářijovými povodněmi, neboť potenciální kupci vyčkávají na obnovu infrastruktury.
Pozemky
Na trhu s pozemky se situace nemění. Poptávka dlouhodobě převyšuje nabídku a ceny neustále stoupají. Nabídkovou stranu tlumí zastaralé územní plány a nedostatečné kapacity inženýrských sítí. Zájemci se tak orientují i na pozemky, které jsou dále od velkých měst. Prodávají se i místa, která nelze připojit na inženýrské sítě, protože díky novým technologiím, jako jsou fotovoltaika, domácí čističky nebo ostrovní domy, už to není nezbytně potřeba. Cena pozemku se obecně odvíjí hlavně od jeho velikosti a tvaru, vybavení inženýrskými sítěmi, dopravní dostupnosti, občanské vybavenosti v okolí, orientace ke světovým stranám a sklonu svahu.
3. 3. 2025, TZ: ČSOB
Komentáře
K článku bylo přidáno 0 komentářů.
Tento článek neobsahuje žádné komentáře.
Florenc21 nabídne moderní bydlení i kanceláře

Mezinárodní porota vedená renomovaným německým architektem Stefanem Behnischem vybrala postupující týmy čtyř souběžných...
Ředitelství silnic a dálnic začalo stavět novou část Pražského okruhu

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začalo stavět 12,6 kilometru dlouhý úsek Pražského okruhu z Běchovic na D1.